Technika jazdy dieslem nie różni się znacząco od techniki jazdy samochodem z silnikiem benzynowym. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z pewnych niedoskonałości napędu wysokoprężnego oraz konsekwencji jakie niesie on dla techniki jazdy.

Poniższe informacje tyczą się głównie silników diesla z turbodoładowaniem i oparte są na moich doświadczeniach w jeździe autami z silnikami HDI, dieslem Hondy oraz dieslami Isuzu/Opla.

W przypadku diesli bez turbo wiele z poniższych przypadłości nie występuje.
 

  • przyspieszanie - przebieg momentu obrotowego w silnikach diesla nie jest liniowy. Przy bardzo niskich obrotach auta te nie chcą ciągnąć, następnie występuje górka momentu obrotowego powodująca gwałtowne przyspieszanie, po czym moment obrotowy znowu spada.
    diesel_hamownia.jpg
    Wszystko to powoduje, że ruszając z miejsca dizle ochoczo zrywają przyczepność i bardzo ciężko jest wykonać płynny szybki start tego typu autem. Problem ten nasila się zwłaszcza podczas jazdy zimą. Pewnym sposobem na uniknięcie zerwania przyczepności jest ruszanie z wyższych obrotów i balansowanie sprzęgłem w celu ominięcia turbo-dziury i gwałtownego przyrostu momentu obrotowego (patrz obrazek) przy bardzo niskich obrotach.
  •  

  • hamowanie silnikiem – diesle to z zasady jednostki wolnoobrotowe przez co hamowanie silnikiem jest w nich dużo efektywniejsze niż w autach benzynowych. Trzeba mieć to na uwadze redukując biegi. Zbyt agresywna redukcja może się skończyć zerwaniem przyczepności napędzanych kół.

    Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem nie jest niestety podniesienie obrotów przy pomocy gazu ze względu na niechęć diesli do wchodzenia na obroty. Wydaje się, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest dłuższe przytrzymywanie silnika na półsprzęgle w celu wyrównania obrotów.

  •  

  • jazda oszczędna – tutaj diesle mają bezwzględną przewagę nad benzyniakami. Jazda dieslem może odbywać się przy bardzo niskich obrotach silnika. W ten sposób oszczędzimy cenne paliwo. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie przyspieszać energicznie z bardzo niskich obrotów, ponieważ jest to szkodliwe dla elementów przeniesienia napędu oraz turbiny! Jest to szczególnie istotne w samochodach z turbo, gdzie następuje raptowny przyrost momentu obrotowego w granicach 1500 – 2000 obr/min.
  •  

  • podsterowność – z powodu wysokiego stopnia sprężania oraz dużego momentu obrotowego silniki diesla muszą być masywniejsze niż silniki benzynowe. Przekłada się to bezpośrednio na większy ciężar jednostki napędowej. W większości samochodów osobowych silnik montowany jest z przodu co w połączeniu z jego dużą masą skutkuje większą tendencją do podsterowności w zakrętach przy wyższych prędkościach. Całe szczęście diesle mają zwykle zmienioną budowę przedniego zawieszenia, aby zminimalizować ten problem.