Zanim przejdę do opisu procedury uruchamiania samochodu, a konkretnie silnika, zastanówmy się przez moment co się właściwie dzieje podczas „odpalania auta”.

Aby silnik samochodu zaczął pracować potrzebujemy trzech rzeczy:

  • po pierwsze potrzebujemy paliwa i tlenu (tzw. mieszanka)
  • ponadto sprężania (jakaś siła musi ruszyć tłoki, aby „ścisnąć” mieszankę w cylindrach)
  • a w przypadku aut benzynowych również iskry, czyli prądu;


Przekręcanie kluczyka

Aby lepiej zrozumieć proces uruchamiania samochodu przeanalizujmy poszczególne ustawienia kluczyka i odpowiadające im działania.

Jeżeli stacyjka samochodu znajduje sie przy kolumnie kierownicy (nad naszym prawym kolanem) kluczyk przekręcamy od siebie – patrząc na kluczyk włożony do stacyjki kręcimy nim zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

stacyjka saab 9-3 aero
Stacyjka Saab 9-3 Aero

W niektórych modelach aut stacyjka znajduje się w innym miejscu niż przy kierownicy. Wówczas otwór zamka kluczyka może znajdować się między siedzeniami (np. w samochodach Saab). Ponadto, w autach sportowych (np. Ferrari) rozrusznik uruchamiamy po naciśnięciu przycisku START (zwykle w kolorze czerwonym), a nie przy pomocy kluczyka.

 

Ustawienia kluczyka samochodowego:

0 – nic – po włożeniu kluczyka do stacyjki nie dzieje się właściwie nic, komputer pokładowy otrzymuje jedynie informacje o tym fakcie i w niektórych samochodach może pojawić się informacja na wyświetlaczu tablicy rozdzielczej dot. włożonego kluczyka

1 – wyłączenie blokady kierownicy – po przekręceniu kluczyka o jedno oczko wyłączamy mechaniczną blokadę kierownicy. Samochód nie jest uruchomiony, ale możliwe jest już kręcenia kierownicą. Ze względu na brak wspomagania kierownicy będzie ona chodzić bardzo ciężko.

2 – prąd – w tym momencie zaczyna się właściwe uruchamianie silnika, w obwodach elektrycznych samochodu zaczyna płynąć prąd, zaczynają pracować wszystkie elektryczne urządzenia samochodu. Objawia się to zapalaniem kontrolek na tablicy rozdzielczej. W tym trybie możemy już włączyć wszystkie wszystkie światła samochodu, schłodzić się dmuchawą lub odpalić papierosa od samochodowej zapalniczki. Ponieważ na silniku również znajduje się już prąd, jest to tryb, w którym uruchamiamy samochód na pych. Niestety w tym trybie nie działa klimatyzacja – kompresor klimatyzacji napędzany jest silnikiem.

3 – rozrusznik – po przekręceniu kluczyka zaczyna działać rozrusznik, czyli mały silniczek elektryczny napędzający silnik spalinowy samochodu w celu wywołania kompresji.


Uruchamianie samochodu

Wyposażeni w niezbędny bagaż wiedzy możemy uruchomić nasz pojazd. Ze względów bezpieczeństwa samochód powinniśmy zawsze uruchamiać trzymając wciśnięty pedał sprzęgła, lub w pozycji P lub N, w automatycznej skrzyni biegów.

Tak więc, naciskamy sprzęgło, przekręcamy kluczyk do pozycji 3, gdy słyszymy, że silnik załapał (można to poznać po obrotach i dźwięku) puszczamy kluczyk. Między pozycją 3 i 2 kluczyka znajduje się sprężyna i powinien on samoistnie wrócić do pozycji drugiej. Prawda, że proste?

 


Bezpieczeństwo

Samochód to ważący ponad tonę pocisk. Jest to narzędzie zbrodni mogące zabić lub spowodować obrażenia ciała nawet przy stosunkowo małych prędkościach.

Dlatego, jak już wspomniałem powyżej, samochód uruchamiamy z wciśniętym pedałem sprzęgła! Jeżeli tego nie zrobimy, a skrzynia biegów nie będzie w położeniu neutralnym samochód zacznie po prostu jechać!

Jest to tzw. jazda na rozruszniku. Ten sposób jazdy możemy wykorzystać, aby przejechać kilkanaście metrów w celu ucieczki z niebezpiecznego miejsca, np. torów kolejowych. Gorzej gdy wykonamy niezamierzoną jazdę na rozrusznika i przygnieciemy osobę znajdująca się przed maską naszego samochodu do muru. Trzymajmy zatem wciśnięte sprzęgło.

Druga porada nie jest związana z uruchamianiem samochodu, ale z jego gaszeniem. Niektórzy kierowcy, lubią wyłączać silnik podczas zjazdów z dużych wzniesień celem oszczędzania paliwa. Jazda z wyłączonym silnikiem to karygodne naruszanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlaczego? Ponieważ,jeśli przez pomyłkę kluczyk wróci do pozycji 0, a nie 1, zablokujemy po prostu kierownicę i stracimy sterowność. Nigdy nie przekręcajmy kluczyka w czasie jazdy! Zwłaszcza, że w nowoczesnych autach nie zużywamy paliwa hamując silnikiem

 
Źródła zdjęć: