Wojtek_pl napisał:
Do pełna ? Aby w bagażniku paczki nie latały luzem i nie obijały się ?
W autach typu kombi pakujemy do wysokości okien lub poniżej rolety.
Należy pamiętać, że luźne przedmioty mogą w razie gwałtownego hamowania czy też wypadku, z dużą prędkością przelecieć do przodu i uderzyć pasażerów. Nawet ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego przydaje się siatka (kratka) oddzielająca bagażnik od części pasażerskiej, szczególnie w autach typu kombi.
Acha i pamiętajmy, że bagaż nie powinien nam ograniczać widoczności.
Parafrazując Wojtka:
- W pierwszej kolejności staramy się pakować wszystko do bagażnika.
- W przypadku aut kombi dobrze jest oddzielić przestrzeń pasażerską od przestrzeni ładunkowej specjalną siatką lub kratką. Jeżeli nie możemy tego zrobić, nigdy nie pakujmy bagaży powyżej linii siedzeń. W przeciwnym razie podczas gwałtownego hamowania bagaże amputują nam głowę.
- Zawsze starajmy się przymocować ładunek, tak aby nie przemieszczał się po bagażniku lub wnętrzu pojazdu. W każdym sklepie i markecie motoryzacyjnym znajdziemy specjalne rozciągliwe liny zakończone hakami, które pozwolą nam przymocować torby i paczki.
Ponadto:
- w autach kombi zasuwajmy roletę po spakowaniu auta. Bagaże nie będą kusić złodziei, a podczas wypadku istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że przedostaną się do kabiny pasażerskiej.
- Na wypadek sytuacji awaryjnej przedmioty takie jak: apteczka, latarka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, itd. powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Konieczność wypakowania wszystkich toreb z bagażnika w celu dostania się do trójkąta ostrzegawczego, gdy nasze auto stoi w nocy nieoświetlone na środku autostrady może być przyczyną tragedii.
- Uważajmy na butelki i puszki turlające się po podłodze. Mogą się zablokować pod pedałami uniemożliwiając nam reakcję na niebezpieczną sytuację na drodze.
Ciężar bagażu
Pakując samochód na wakacje powinniśmy zwrócić uwagę na masę poszczególnych toreb. Przedmioty najcięższe powinny znajdować się jak najniżej oraz jak najbliżej środka pojazdu. Przeciwdziała to niechcianej podsterowności i nadsterowności w zakręcie.
Czerwony kwadrat – tu powinien znajdować się najcięższy pakunek
Duża masa umieszczona na samym końcu auta powoduje poślizg tylnych kół w zakręcie.
Duża masa umieszczona z przodu sprawia, że samochód nie chce skręcać.
Duża masa umieszczona na dachu (np. w bagażniku dachowym) powoduje przechyły auta, które mogą doprowadzić do jego dachowania. Ponadto, wysoko umieszczony środek ciężkości negatywnie wpływa na skuteczność hamowania. Podczas próby nagłego zatrzymania się przednie zawieszenie ugina się, a masa pojazdu opiera się na przednich kołach. Całą pracę wykonują wówczas jedynie przednie hamulce.
Oczywiście mało kto jeździ autem typu pickup na wakacje, ale ogólna zasada pozostaje zawsze ta sama. Im niżej i bliżej środka auta, tym bezpieczniej.
Komentuj:
Musisz być zalogowany aby komentować