Parkowanie samochodu do czynność jaką każdy kierowca poruszający autem głównie w mieście wykonuje codziennie przynajmniej kilkanaście razy. Parkowanie jest o tyle bezpiecznym manewrem, że nawet gdy coś pójdzie nie tak straty są niewielkie i zwykle nie dochodzi do rozlewu krwi. Zwykle…
 

  • Parkowanie lub zatrzymywanie się przed przejściem dla pieszych jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ kierowcy nadjeżdżających pojazdów nie widzą pieszych, a piesi muszą wychylać się zza zaparkowanego auta, aby zobaczyć czy mogą bezpiecznie przejść przez jezdnię. A zatem, nie parkujmy samochodów przed przejściami dla pieszych! Jeżeli nie mamy innego wyjścia wybierzmy mniejsze zło i zatrzymajmy się za przejściem dla pieszych.
  •  

  • Jeżeli zależy nam na lśniącym lakierze nie parkujmy samochodu w pobliżu innych pojazdów. Często na parkingach przed hipermarketami można zaparkować w ten sposób, aby wokół naszego auto nie znajdował się żaden inny samochód. Zapobiegniemy w ten sposób obicia naszego samochodu przez drzwi innych pojazdów lub wózki sklepowe. Ponadto, ewentualni złodzieje lub wandale dobierający sie do naszego samochody będą lepiej widoczni – nie będą w stanie ukryć się za stojącymi obok samochodami.
  •  

  • Parkując nie podjeżdżajmy blisko innych samochodów. Unikniemy w ten sposób obić na zderzakach. To że my potrafimy podjechać na odległość 2 centymetrów do przeszkody bez jej dotykania nie oznacza, że inni kierowcy w równie dobry sposób wyczuwają gabaryty swojego samochodu. Zwłaszcza gdy prowadzą samochody z wysoko podniesionym tyłem.
  •  

  • Studiując Kalifornijski Przewodnik Kierowcy natknąłem się na ciekawy sposób parkowania auta na wszelkiego rodzaju górkach, podjazdach i zjazdach. Ustawienie kół przedstawione na poniższych obrazkach zapobiega zjechaniu samochodu ze wzniesienia pod naszą nieobecność. Chodzi o takie ustawienie kół aby samochód zjeżdżający samoistnie ze wzniesienia oparł się przednimi kołami o krawężnik lub – w przypadku braku krawężnika – zjechał na pobocze. Przydatne, gdy parkujemy w górach i mamy zepsuty hamulec ręczny.

 

Bezpieczne parkowanie na wzniesieniach z krawężnikiem i bez
Parkowanie pod górkę i z górki…