Zanim nauczysz się wyprowadzać samochód z poślizgu musisz nauczyć się rozpoznawać rodzaj poślizgu z jakim masz w danej chwili do czynienia. Większość kierowców błędnie pojmuje pojęcie poślizgu samochodu uznając, że poślizg oznacza ślizganie się tyłu pojazdu na boki. I nic więcej. Takie pojmowanie sprawy jest niebezpiecznym uproszczeniem…


Krótka definicja

Z nadsterownością mamy do czynienia, gdy tylne koła samochodu tracą przyczepność w zakręcie i tył samochodu jest wynoszony na zewnątrz zakrętu. O podsterowności mówimy wtedy, gdy przednie koła samochodu tracą przyczepność i przód auta wyjeżdża na zewnątrz zakrętu – “auto nie chce skręcać”. Innymi słowy, poślizg przednich kół to podsterowność, a poślizg tylnych – nadsterowność.

 

   

podsterowność (po lewej) i nadsterowność (po prawej) w zakręcie
zielona strzałka to neutralny tor jazdy
czerwone strzałki obrazują kierunek znoszenia samochodu


Opis obu typów poślizgu wraz z opisem jak sobie z nimi radzić znajdziesz również w anglojęzycznym serwisie drivingfast.net (understeer » vs oversteer »)


Nadsterowność

Nadsterowność występuje wówczas, gdy jadąc w zakręcie tylne koła, z jakiegokolwiek powodu, wpadają w poślizg. To z kolei powoduje, ze przednie koła samochody otrzymuje relatywnie dużo więcej przyczepności. Ponieważ w tym samym czasie skręcasz, przednie koła które mają dużo przyczepności i próbują pokonać zakręt, a tylne koła się ślizgają wyrzucając tył samochodu na zewnątrz, auto po prostu obraca sie wokół osi przednich kół.Głównym sposobem na poradzenie sobie z tym problem jest skierowanie kół w stronę w którą ucieka tył.

Przeanalizujmy zakręt w prawą stronę.

Podczas pokonywanie zakrętu tylne koła samochodu tracą przyczepność i auto zaczyna obracać się w prawo. Technika posługiwania sie pedałem gazu jest w tym momencie zależna od tego czy kierujemy samochodem z napędem na przednie, tylne, bądź wszystkie koła. Sposób kręcenia kierownicą pozostaje jednak ciągle taki sam. Główną zasadą jest ustawienie przednich kół samochodu w stronę, w która chcemy jechać. To znaczy, jeżeli przód samochodu jest skierowany o 45 stopni za bardzo w prawą stronę, musisz skierować przednie koła 45 stopni w lewo. Mowa jest tutaj o kołach a nie o kierownicy, która ma różne przełożenia w różnych samochodach! W jednym aucie trzeba będzie wykonać więcej obrotów kierownicą niż w innym!


Podsterowność

Podsterowność, zmora większości użytkowników dróg, występuje gdy przednie koła wpadają w poślizg i w efekcie samochód jedzie prosto, bądź skręca zdecydowanie mniej niż nakazywałoby mu to skręt kierownicy. Jak wyżej, sposób posługiwania sie pedałem gazu jest w tym momencie zależny od tego czy jedziemy samochodem fwd, rwd czy awd, jednakże są trzy główne metody na poradzenie sobie z podsterownością.

  • Zwolnij
  • Jeżeli masz czas i miejsce na drodze możesz po prostu trzymać kierownicę skręconą tak jak była do tej pory i pozwolić autu na zwolnienie do prędkości przy której złapie przyczepność. W tej sytuacji ważne sa trzy rzeczy.

    Mniej oznacza więcej w odniesieniu do sterowności. Przednie koła złapią przyczepność szybciej jezeli sa mniej skręcone.

    Podsterowność uwielbia hamulce. Jeżeli depniesz z całej siły pedał hamulca jest bardzo prawdopodobne, że zablokujesz koła co spowoduje jeszcze gorszą podsterowność.

Czytaj dalej: 1 2 »»