A oto kilka moich spostrzeżeń w temacie techniki jazdy i bezawaryjnej jazdy:
 

    sprzęgło – wielu kierowców nie ma nawyku szybkiego zdejmowania nogi ze sprzęgła. Wbijmy sobie zatem do głowy, że sprzęgła używamy tylko do ruszania z miejsca i zmiany biegów. A gdy stoimy na światłach powinniśmy stać na luzie. Miejmy również na uwadze, że gdy nie naciskamy sprzęgła, lewą nogę powinniśmy trzymać na „podnóżku„.

    dźwignia zmiany biegów – rządzą nią te samy zasady, które rządzą prawidłową zmianą biegów. A więc, nie trzymamy ręki na dźwigni zmiany biegów gdy nie zmieniamy biegów, nie siłujemy się z dźwignią zmiany biegów, nie zmieniamy biegów ani zbyt szybko, ani zbyt wolno. Zgadza się, można zmieniać biegi zbyt wolno…

    hamowanie – nie jeździmy „na hamulcu”. Niektórzy mają dziwny nawyk jeżdżenia z nogą na hamulcu. Zaczynają hamować zwykle kilkaset metrów przed zakrętem, później kontynuują hamowanie w zakręcie i dopiero za szczytem zakrętu zdejmują nogę z hamulca. Podobnie przy zjazdach ze wzniesień – pewien mój znajomy potrafił przejechać kilometrowy zjazd z palącymi się światłami stopu. Pamiętajmy więc – do niewielkiego, stałego wytracania szybkości służy hamowanie silnikiem. Hamowanie przy użyciu hamulca nożnego powinno być zdecydowane i możliwie najkrótsze.

    kierownica – tutaj podobnie jak z lewarkiem zmiany biegów – nie siłujmy się! Gdy widzimy, że za moment wjedziemy w dziurę i mamy miejsce wokół samochodu, pozwólmy kierownicy na samoistny niewielki ruch w prawo czy lewo po wjeździe w dziurę. Dzięki temu stworzymy swego rodzaju bufor, siła powstająca podczas wjazdu w dziurę pójdzie w samoistny skręt kierownicy, a nie w zawieszenie.

    paliwo – nie jeździmy „na rezerwie”. Jazda na rezerwie powoduje szybsze zużycie pompy paliwowej – musi ona wówczas mocniej pracować, aby pokonać podciśnienie powstające w baku. Ponadto, podczas szybkiego pokonywania zakrętów paliwo porusza się w baku i może dojść do sytuacji, że pompa „zachłyśnie się” powietrzem. A tego nie lubi…

 
Jak zwykle zachęcam do komentowania i dodawania własnych pomysłów. W cenie są wypowiedzi in plus, jak również in minus. Bezawaryjnej jazdy!

Czytaj dalej: 1 2 »»