Producenci samochodów prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych trików marketingowych, aby namówić klientów do kupienia ich właśnie auta. Renault chwali się gwiazdkami w testach zderzeniowych, które przyznawane są za brzęczyki i światełka ostrzegające przed nie zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Inni producenci chwalą się wszystkim czym mogą.

Jedną z takich przechwałek jest niski współczynnik oporu powietrza, który ma pomagać obniżać zużycie paliwa oraz polepszać osiągi samochodu. Wszystko prawda, ale… nie całkiem.


Cx, Cd, Cw

Współczynnik oporu powietrza to, jak sama nazwa wskazuje, liczba mówiąca nam o tym jak duży opór aerodynamiczny stawia dany obiekt. Mierzy się go w ten sposób, że obiekt umieszcza się w tunelu aerodynamiczny i kieruje na niego strumień powietrza. Następnie mierzy sie siłę jaka oddziałuje na ten obiekt. Im większa siła tym gorszy współczynnik oporu powietrza.

W Polsce przyjęło sie oznaczać współczynnik oporu powietrza symbolem Cx. W krajach anglojęzycznych symbol ten jest mało popularny i na oznaczenie współczynnika oporu powietrza używa się symbolu Cd lub Cw.

Współczynnik oporu powietrza Cx, uzależniony jest jedynie od kształtu danego obiektu. Poniżej przedstawiam tabelę zmierzonych wartości współczynnika oporu powietrza dla różnych kształtów.

współczynnik oporu powietrza dla różnych obiektów
Źródło: Race Tech102: Aerodynamic Drag

Legenda:

      Cx – współczynnik oporu powietrza

 

      Strzałka – kierunek strumienia powietrza

 

      a) kula
      b) półkula
      c) stożek
      d) sześcian
      e) nachylony sześcian
      f) długi cylinder
      g) krótki cylinder
      h) kształt łezki
      i) kształt pół-łezki

 


Gdzie jest haczyk?

czarno-czerwony hummer h2
Bardziej opływowy niż
BMW Sauber…

Przeanalizujmy poniższą tabelę. Przedstawia ona współczynnik oporu powietrza różnych aut. Od najniższego (czyli najlepszego) do największego (czyli najgorszego). Wynika z niej, że Hummer H2 ma mniejszy współczynnik oporu powietrza niż bolid Formuły 1! Wynika z niej również, że Opel Calibra z 1989 roku ma lepszy współczynnik oporu powietrze niż Nissan 350Z z 2002 roku!
 

Model (rok rozpoczęcia produkcji) Cx
Opel Calibra (1989) 0,26
Toyota Camry (2005) 0,28
Daewoo Espero (1990) 0,29
Nissan 350z (2002) 0,30
Dodge Viper (1996) 0,45
Hummer H2 (2003) 0,57
Caterham Seven 0,70
Bolid Formuły 1 0,7 – 1,1

Źródło: Automobile Drag Coefficients

Czytaj dalej: 1 2 »»