Prawdą jest jednak również to, że automatem też trzeba umieć jeździć i w tym właśnie artykule przedstawię poszczególne tryby pracy automatycznej skrzyni biegów.
Zanim przejdę do opisu chciałbym zwrócić Waszą uwagę na fakt, że dźwignie zmiany biegów w automatycznych skrzyniach montowane mogą być w dwóch miejscach. W wielu samochodach produkowanych w USA dźwignia zmiany biegów znajduje się przy kierownicy. W takim przypadku, aby wybrać dany tryb pracy należy pociągnąć dźwignię do siebie i ustawić ją w odpowiedniej pozycji. Następnie sprężyna powinna odciągnąć dźwignię od kierowcy i zablokować ją w odpowiednim położeniu.
W przypadku większości aut japońskich i europejskich, dźwignia zmiany biegów montowana jest zwykle między siedzeniem kierowcy i pasażera. Wówczas zmiany trybu pracy dokonuje się po naciśnięciu kciukiem przycisku zwalniającego zabezpieczenie.
Oprócz zabezpieczeń zapobiegających przypadkowej zmianie biegów, o których mowa powyżej, we wszystkich automatycznych skrzyniach biegów sprzedawanych na rynku amerykańskich od roku 1965, biegi muszą być umieszczone w kolejności P – R – N – D – L. Zapobiega to pomyleniu trybu jazdy do tyłu, z trybem jazdy do przodu (R vs D). Dodatkowo, praktycznie wszystkie nowoczesne samochody wyświetlają na desce rozdzielczej aktualnie wybrany tryb pracy.

Deska rozdzielcza Lexusa IS200SE
Lexus Owners Club UK »
Tryby pracy
W artykule tym będziemy mówić o wyborze trybu pracy automatycznej skrzyni biegów, a nie o wyborze biegu. Jak sama nazwa wskazuje, automatyczna skrzynia biegów zdejmuje z nas obowiązek wyboru biegu. Interesuje nas jedynie efekt działania tego typu skrzyni, tzn. czy chcemy jechać do przodu, do tyłu, po śniegu, etc. Mówiąc krótko – tryb pracy.
Oczywiście podobnie jak w każdej innej skrzyni biegów, tak samo w automatycznej znajdują się „biegi”. Najczęściej spotykane są automaty czterobiegowe, chociaż ogólna zasada mówi, że im szybszy, droższy, bardziej luksusowy i sportowy samochód, tym biegów jest więcej.
Niezależnie jednak od ilości przełożeń, tryby pracy większości automatycznych skrzyni biegów to:
Czytaj dalej: 1 2 »»
72 komentarzy do artykułu “automatyczna skrzynia biegów”
Komentuj:
Musisz być zalogowany aby komentować
Piotr05 cze 2008 #
Co to trybu pracy L, czy 3, 2, 1, to automat nie będzie cały czas „trzymał” na tym biegu, bieg ten będzie najwyższym możliwym biegiem. Czyli naprzykład, gdy wybierzemy położenie „L – 2″, to automat będzie zarówno redukował, jak i zmieniał w górę pomiędzy biegami 1 – 2. Jest to przydatne w jeździe po sypkiej, nierównej nawierzchni, jak i podczas zjazdów z góry – hamowanie silnikiem (w niektórych automatach b. słabe).
admin06 cze 2008 #
Szczerze mówiąc jeździłem automatem jedynie z trybem pracy 1 więc generalnie niżej już się nie dało zredukować. ;)
Arek06 cze 2008 #
Brakuje najważniejszej właściwie informacji dla przesiadających się na automat – nie próbować hamować lewą nogą.
Piotr06 cze 2008 #
Oł! Jest nawet zmiana w artykule po moim poście! Czuje się, jakbym piastował wysokie miejsce na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi „Time’sa” ;) A tak bez ironii, ale za to z wazeliną, to dziękuję za zaufanie ;P
Michał25 cze 2008 #
Jeszcze jedna ważna sprawa, automatem NIE jeździmy na luzie. To jeden z lepszych sposobów nie na zwiększenie ekonomiki jazdy ale na znaczne skrócenie żywota skrzyni. Bierze się to stąd, że po przełączeniu w pozycję N ciśnienie w skrzyni spada do poziomu spoczynkowego i elementy wykonawcze nie są smarowane w wystarczający sposób. W skrócie, N używamy tylko do przejścia między R a D i odwrotnie:)
FLC27 cze 2008 #
A ja mam automat i przy D jest tez plus i minus ,do czego to jest??
KONRAD23 lip 2008 #
WITAM!
+ I – ? WYGLADA NA TO ZE MASZ TIPTRONIC… OPCJA JAZDY MANUALNA SKRZYNIA BIEGOW W AUTOMACIE…POZDRAWIAM
P.S.
\ + ZMIENIASZ BIEGI NA WYZSZE…- ZMIENIASZ NA NIZSZE…TYLE
NARTA
KONRAD
Paweł24 sie 2008 #
Witam.
Mam pytanie … Mam automata i są biegi 1, 2, 3 … moge je przelaczac podczas jazdy … np: żeby szybciej ruszać albo coś w tym stylu … ? Bo nie wiem i za bardzo nie chce probowac zeby nie zniszczyc ….
Piotr15 wrz 2008 #
Jeżeli chcesz szybciej ruszyć, czyli chcesz żeby automat zredukował, to wykonaj tzw. kickdown, czyli szybkie wciśnięcie gazu do oporu – automat gdy „dowie się”, że właśnie otworzyłeś przepustnice na 100% zredukuje bieg, a czasami nawet 2 biegi.
Dagan19 wrz 2008 #
Chyba jedyna miną pozostaje próba odkopania się z błota (terenowe z automatem) czy śniegu. Nie da się auta „rozbujać” przód-tył, gdyż nie ma sprzęgła :)
WOJTEK25 wrz 2008 #
24 sierpnia 2008 #
Witam.
Mam pytanie … Mam automata i są biegi 1, 2, 3 … moge je przelaczac podczas jazdy … np: żeby szybciej ruszać albo coś w tym stylu … ? Bo nie wiem i za bardzo nie chce probowac zeby nie zniszczyc ….
to słowa Pawła i odpowiedz była nie do końca…więc pytam czy tak można przełanczać biegi.
Mam jeszce pytanko po wymianie filtra i oleju w skrzyni biegów(W SERWISIE) mam wrazenie
że skrzynia nie przełancza tak płynnie biegów jak przed wymianą tylko lekko szarpie.P bo serwis jest b.daleko i telefonicznie nie dali mi odpowiedzi tylko kazali przyjechac(SUBARU LEGACY 2,5)
maverick25 wrz 2008 #
a gdzie jest opis OverDrive ?
- praktyka w naszym kraju to przekazywanie wiedzy podobnej do tematu seksu.
Ktoś coś wie i reszta robi tak samo …!
Tylko kilka trybów można włączyć w czasie jazdy ,zmieniać je w stosunku do prędkości i terenu. Tryb 2 i 1 zostały poprawnie opisane jednak warto zaznaczyć że istnieje przedział prędkości ! …
ADMIN powinien to wytłumaczyć !
Martin14 paź 2008 #
Witam. W moim BMW 530D e39 jest jeszcze literka S w takiej kolejności (P:R:N:D:S:2:3). Co ona oznacza jest to tryb jazdy sportowej???
Andrzej15 paź 2008 #
Z ciekawością zabrałem sie za czytanie informacji o „automatach”…..niestety bardzo szybko sie zawiodłem,informacje są mało precyzyjne zwłaszcza jeśli chodzi o tryb pracy 3,2,1(prosze nie mieszać w głowach tym którzy chcą kupic auto z taką skrzynią).Jednak przeraził mnie fakt iż Admin napisał że pozycja N słuzy do HOLOWANIA!!!!! błagam o litość!!!!. Pozdrawiam Michała który bardzo krótko i tresciwie opisał co sie dzieje ze skrzynia w pozycji N
admin15 paź 2008 #
Andrzej, zgoda i dziękuję Ci za poruszenie tej sprawy, ale problem pozostaje nierozwiązany. Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów? Odpowiedź „w ogóle nie holować” nie jest satysfakcjonująca, bo w życiu różnie bywa i czasami nie ma innego wyjścia.
Według źródeł znalezionych w internecie:
ADI17 paź 2008 #
po wymianie silnika skrzynia automatyczna nie działa dlaczego?
Toimek18 paź 2008 #
Co do holowania automatu to pewnie zalezy od producenta
W mojej e34 z silnikiem 2.5 jak rowniez 2.0 3.0 i 2.5 tds wyprodukowane po IX.1992 mozna holowac z predkoscia do 70km/h na dystansie do 150km
A te wyprodukowane przed IX.1992 tylko z predkoscia 50km/h i na dytansie do 50km
ANDRZEJ pozycja N służy do cholowania jesli juz zajdzie taka potrzeba chyba ze uwazasz ze lepiej cholowac na D :-)
Panowie cztyajcie instrukje obslugi swoich wozidel bedzie wtedy mniej glupich pytan :-)
Michael18 paź 2008 #
A ja chciałem sie dowiedziec czy w czasie jazdy mozna przełączyć tryb skrzyni z pozycji D na pozycję 3 lub L. Układ w mojej skrzyni wygląda tak: P R N D 3 L. W instrukcji obsługi samochodu jest napisane że przy zmianie pozycji skrzyni należy mieć wcisnięty chamulec, ale czyż nie było by bezsensowne zatrzymywanie samochodu przy chęci zmiany trybu na chamowanie silnikiem. Nie chce rozwalić skrzyni i boje sie wyprubować bez uprzedniego upewnienia się. Mam nadzieje że ktoś tu zna odpowiedź na moje pytanie. Z góry dziękuje.
P.S. Samochód to Eagle Vision TSi 3,5l z 1994r.
5ZigeN18 paź 2008 #
A sprawdzales czy skrzynia sama nie redukuje przy mocnym hamowaniu?
Michael19 paź 2008 #
Nie sprawdzałem, całkiem możliwe. Ale mi chodzi przedewszystkim o hamowanie silnikiem takim słabym tylko żeby się auto samo z górki nie rozpędzało. Np jak zjerzdza się z dużych wzniesień żeby nie hamować cały czas hamulcami tylko żeby można wykorzystać silnik, bo pozycja L się dobrze spisuje do tego celu tylko że uciązliwe jest to że trzeba się zatrzymać na szczycie żeby dopiero włączyć tę pozycję. No a może jednak nie trzeba się do tego zatrzymywać to własnie jest moje pytanie.
Michael25 paź 2008 #
Wie ktoś coś na ten temat???
zbyszek26 paź 2008 #
nie wiem co się dzieje moja skrzynia w samoch. VOLVO zaczyna delikatnie szarpać na małych obrotach oraz gdy jeżdżę kilka godzin w ruchu miejskim Zbyszek
Gabriel30 paź 2008 #
Witam. Dzisiaj ruszajac z pod domu autem (jak zwykle gdy jest zimno ) powolutku zaczalem jechac do pracy. W momencie przejscia z 1 biego na 2(automat oczywiscie) ten nie wskakuje i obroty skacza do 4 tys nawet… Co moze byc przyczyna?
Wojtek07 lis 2008 #
"Michael18 października 2008 # A ja chciałem sie dowiedziec czy w czasie jazdy mozna przełączyć tryb skrzyni z pozycji D na pozycję 3 lub L."
Tak możesz przełączać. Powinieneś tylko zwolnić do prędkości odpowiedniej do jazdy na niższym biegu. Teoretycznie skrzynia automatyczna nie powinna w ogóle wrzucić niskiego biegu jeśli jedziesz za szybko.
Natomiast trzeba zatrzymać się przy zmianie z D na R i odwrotnie.
Artur19 lis 2008 #
Witam, mam lexusa sc400 silnik 1UZ .. wsteczny działał mi bez problemu ale kiedys w drodze mi zgasł i z D chcialem wrzucić na P ale sie nie udalo :/ i na wstecznym zgrzytnelo troche i po tym fakcje czuje ze sie wsteczny zalacza ale nie dziala–auto nie cofa :/ ma ktos jakis pomysl co to moze byc i jak sie do tego zabrac..dzieki za info …
MacGywer19 lis 2008 #
Ja mam forda escorta z 96r. mam tam tez automata, tyle ze u mnie to wyglada tak ze mam P/R/N/D/L takie biegi. kiedys wjechalem na kraweznik i o cos zachaczylem i bieg P mi calkiem zniknal Drive byl na N a wsteczny miedzy N a R :( jakos dalo sie jechac i jezdzilem ale ostatnio jadac po drodze wjechalem na dziore i i w zwiazku z tym biegi poprzesuwaly sie do przodu czyli N jest na P a D jest na R wstecznego niestety nie mam. Mam w z wiazku z tym pytanie jak to naprawic? czytalem tu o jakims pasku napinajacym ale ja nie wiem gdzie go szukac i czy wogule takie cos mam. Z gory dziekuje za pomoc
Anonim22 lis 2008 #
mam automat i nie wyobrażam sobie jazdy na innej skrzyni to luksus w porównaniu do zwykłej skrzyni
doktor Tomasz23 lis 2008 #
Zbyszku, jeżeli samochód szarpie na małych obrotach, to skrzynia wymaga naprawy, jest zużyta. Panowie, którzy napisali po Zbyszku: jak możecie tak źle traktować swoje samochody! Bezwzględnie do naprawy. MacGyver pewnie sobie poradzi przy pomocy dwóch zapałek i starego grzebienia, chociaż dech mi zaparło już przy czytaniu opisu jeżdżenia przy takich zmianach w działaniu samochodu.
Asia25 lis 2008 #
Witam,
a ja z racji że jestem kobietą, ale szukającą odpowiedzi na moje pytania, chcę prosić Panów o pomoc.
Moj automat ma tryby pracy P:R:N:D:2:1 te pierwsze 4 opanowałam do prefekcji, ale zaczęła się zima, czy ruszając na oblodzonej jezdni powinnam przełączyć z D na 2, czy na 1? a może w ogóle nic nie robić tylko jeździć na D. Ślisko troszkę i coś mi dziś mignęło na desce rodzielczej jak kółka troszkę się poślizgnęły.
Proszę o instruktaż (jak dla blondynki) w jakich sytuacjach mam używać 2 i 1.
Z góry dziekuję.
Joanna
MacGywer25 lis 2008 #
Asia, ruszajac uzywaj tylko D a jadac z dosc stromej gorki jedz lepiej na 1 lub na 2 tylko nie zaszybko.
Ja mam jeszcze jedno pytanie odnosmnie mojego problemu…
Slyszalem ze moze mi pomoc naciagniecie linki ale ja nie wiem gdzie tego szukac… Pomoye ktos__
Asia26 lis 2008 #
Dziękuję pięknie.
barbara27 lis 2008 #
Witam !
mam pytanie posiadam samochód z automatem + gaz nie jest to nowy samochód. I problem z tym że na początku zużywał mi 10 l gazu a teraz prawie 16 l .Co jest czy to ja jeżdże źle czy wina jest gdzie indziej..
Anonim02 gru 2008 #
koledzy ja mam samo L i ie wiem co i jak i do czego to sluzy bo to muj pierwszy automat
polo04 gru 2008 #
koledzy i jak z to moja sama L powieccie mi co to jest i co i jak posiadam volvo v40 z gury dziekuje
rad06 gru 2008 #
w jakiej pozycji skrzyni biegow powinno sie wrzucac biegi terenowe??? mam jeep'a i nie chce sam robic eksperymentow zeby nic nie zepsuc…
Grzesiek11 gru 2008 #
co to jest overdrive???
Jacek12 gru 2008 #
witam
Mam pytanie? podczas zmiany biegów czuje szarpnięcie tylko jak mi automat zmienia z czwartego na piaty bieg, na innych biegach jest wporządku i to niezawsze sie zdaża, czasem zmieni mi płynnie bieg.Zauwazyłem że jak mocniej cisne w pedał to zmienia płynnie bieg, a jak sie powoli rozpedzam, jade w miare stała prędkością podczas zmiany biegów szarpie. Czy powinienem jechac do sprawdzenia skrzyni?? coś jest nie tak? czy może za mało cisne w pedał???
Wino13 gru 2008 #
Overdrive to nadbieg – czyli dodatkowy ostatni bieg o przełożeniu 1:1 lub niższym – chodzi o zmniejszenie obrotów silnika przy wyższych prędkościach w celu zmniejszenia zużycia paliwa (coś jak ostatni bieg w manualach) – obecnie w samochodach jest zespolony ze skrzynią biegów, natomiast kiedyś lub w innych pojazdach było/jest to odrębne urządzenie występujące poza właściwą skrzynią biegów. Z tego co pamiętam to w automatach jest to chyba osobny przycisk na dźwigni zmiany biegów lub obok.
andrew15 gru 2008 #
Grzesiek,
przełącznik OverDrive stosowany w niektórych typach automatów służy do zrzucenia najwyższego biegu (nadbiegu) i wymusza pozostanie skrzyni na niższym biegu. Wykorzystywane przy np, ciąganiu przyczepy, gdy skrzynia „wachluje” pomiędzy najwyższymi biegami. Niektórzy niesłusznie stosują ten przycisk podczas wyprzedzania, ale do tego służy KickDown, czyli raptowne mocne wciśnięcie pedału gazu, co powoduje redukcję o bieg lub dwa, zależnie od prędkości, wciśnięcia pedału i kilku innych czynników (budowa i sterowanie skrzyni biegów).
rad,
nie wiem jakiego masz Jeepa, ale napęd 4×4 czyli pozycję 4H możesz wrzucać przy dowolnej prędkości. Używanie reduktora, czyli 4L włączasz przy prędkości nie większej niż 5 km/h
rad20 gru 2008 #
posiadam jeep grand cherokee z 96, i w nim sa biegi "N, 4lo i 4 co sam…" to co napisales tyczy sie tez tego modelu????
pozdrawiam
andrew20 gru 2008 #
Rad, najlepiej jak sam sprawdzisz i wszystkiego się dowiesz o swoim aucie
http://www.jeep.org.pl/forum/
pzdr…
rad21 gru 2008 #
ok, dzieki za pomoc:)
pozdrawiam
Paweł22 gru 2008 #
Witaj Jacek odnośnie twojego problemu to radziłbym udać się do specjalisty od automatów bo ten problem przy wrzucaniu piątego biegu to początek, a poza tym lepiej dmuchać na zimne. ja miałem podobny problem i go zlekceważyłem koszt naprawy był większy niż bym udał się wcześniej. prawdopodobnie są uszkos=dzone elementy cierne bądź łańcuch. mogę polecić mechanika specjalistę w tej branży…
Paweł22 gru 2008 #
A może inaczej podam stronę na której znajdziesz rozwiązanie swojego problemu
http://www.decautomat.pl
Jacek22 gru 2008 #
Dzięki za informacje:) a ile może kosztować naprawa takiego problemu??słyszałem że automaty są drogie w naprawie, mam juz sie bać?:) a co do mechanika to interesowałby mnie jakiś z mojej okolicy, mieszkam w Krotoszynie to jest niedaleko Kalisza a dokładnie koło Ostrowa Wielkopolskiego
Jacek22 gru 2008 #
a ta firma decautomat to jak dla mnie zadaleko:) bo to przeciez na mazurach jest o ile sie nie myle:)
roberto04 sty 2009 #
wszedłem na ten portal żeby sprawdzić co zrobić żeby ręczny przy jeżdzie w zakrętach na śniegu nie blokował mi napędu w allroad ale po tym co przeczytałem to poeksperymentuję a wy spece wskakujcie do tramwaii autobusów i pociągów będzie bezpieczniej -myślałem że to ja jestem cienias
Kamila05 sty 2009 #
Nie wiem czy adekwatnie, ale mam pytanie dot. użytkowania automatycznej skrzyni biegów – Opel Astra zimą- czy normalnym objawem po uruchomieniu autka i początkowym zgaśnięciu "S" jest miganie pomarańczowej diody, przy
zgaszeniu i ponownym uruchomieniu, po początkowym zaświeceniu, dioda nie pali się.
Proszę o pomoc!!!!!!!!!!
Kamila05 sty 2009 #
Witam,
nie wiem czy adekwatnie, mam pytanie dot. użytkowania automatycznej skrzyni biegów – Opel Astra zimą- czy normalnym objawem po uruchomieniu autka i początkowym zgaśnięciu "S" jest miganie pomarańczowej diody, przy zgaszeniu i ponownym uruchomieniu, po początkowym zaświeceniu, dioda nie pali się. Proszę o pomoc!!!!!!!!!!
seba06 sty 2009 #
Witam
Mam pytanie.U mnie skrzynia dobrze zmieniała biegi przed tymy mrozamy.Teraz jest kiepsko ponieważ zmienia biegi na pozycji D gdzieś do 4 i dalej nie chce co to może być?I gdzieś pomiędzy 2 a 3 wyje silnik i póżniej zmienia na 3?pozdrawiam
Anonim08 sty 2009 #
mam wiekszy problem wraz z pojawieniem sie mrozow stracilem calkowicie biegi w automacie e39,auto zrobilo trase 1300km pozniej 2km i w drodze do domu z pracy biegi zniknely wyglada na to ze skrzynia sie zawiesila,-ktos wie co z tym zrobic ???
seba08 sty 2009 #
Witam Pana u mnie też ostatnio nie był biegów.Świeciła sie kontrolka hold migała.Po dłuższym rozgrzaniu samochodu pojawiły sie 3 biegi.ale nadal ma problem wżuceniu tych 2 ostatnich biegów.takie mam wrażenie jakby komputer nie wysyłał informacji do skrzyni.może jak sie ociepli to bedzie oki.Jakby Pan sie dowiedział o co chodzi niech Pan napisze bede wdzieczny.
mery14 sty 2009 #
panowie mam zamiar kupic automata używanego ale czytając wypowiedzi boję się czy jako kobieta w poradzę sobie w momencie gdy skrzynia zrobi mi psikusa i czy podołam finansowo gdy zajdzie potrzeba naprawy [zdawałam prawko na automacie]
kristo voyager17 sty 2009 #
troche poczytalem i powiem wam ze kazdy cos wie i 0 wnioskow ja przy swoim automacie przeczyscilem wtyki na kablach i wszystko ustapilo a tez mial odbicia
seba17 sty 2009 #
Panie,a gdzie te wtyki na kablach sie znajdują?pozdrawiam
grzesiek19 sty 2009 #
WITAM MAM PYTANIE ODNOSNIE łANCUCHA ROZRZąDU PONIEWAZ POSIADAM SAMOCHóD NISSANA ALTIME KTóRY JEST NA łANCUSZKU I NIEWIEM CZY TEN łANCUSZEK ZMIENIAC CZY NIE,BO JEDNI MóWIą żE TEGO SIE NIE ZMIENIA A DRUDZY żE ZMIENIA, A POPROSTU GDY OBCIążE ALTERNATOR SWIATłAMI I WYCIERACZKAMI TO SłYCHAC JAKIES SZCZERKANIE CZY TO MOżE BYC łANCUSZEK?CZY ON MA COS WSPóLNEGO Z OBCIążENIEM ALTERNATORA??? PROSZE O ODPOWIEDZ PONIEWAż NIE WIEM CO ROBIC
Robert30 sty 2009 #
Witam odpowiem Grzeskowi co z tym lancuszkiem w jego Nissanie i szczerkaniem tego lancuszka, poniewaz widze ze problem jest powazny.
Proponuje koledze kupic BMW, zloty lancuszek (taki kajdan ze 2 kilo) i powiesic go sobie na szyi – mysle ze szczerkac nie bedzie pomimo obciazenia alternatora.
A Nissana Altime ktory jest na lancuszku proponuje od lancuszka odwiazac poniewaz postepowanie kolegi wydaje mi sie co najmniej niehumanitarne.
Anonim31 sty 2009 #
Witam was.Potrzebuje pomocy.Mam problemy ze skrzynia automatyczną.Skrzynia nie zmienia z 3 na 4.Co to może być za przyczyna?Wymieniłem olej w skrzyni i przeczyściłem filter i nic nie pomogło.Przed wymiano nie miałem stanu oleju.prosze o pomoc.pozdrawiam.Może to być to że komputer trzeba zresetowac bo pamieta o złym stanie oleju?
milosz02 lut 2009 #
mam pytanie.. vw passat 99r, 2.5tdi v6 150km automat tiptronik. mimo tej pojemności i tej mocy to on nie ma moim zdaniem przyśpieszenia…jest tak jakby przymulony…. no chyba że nie potrawie jeżdzić automatem…. możę wie ktoś jak powinien pracować tej mocy silnik?
daniel13 lut 2009 #
po co na dzwigni (lewarku) znajduje sie przycisk. Ten przycisk nie jest opisany. Znajduje sie z boku po stronie kierowcy. Przycisk blokujacy lewarek znajduje sie z przodu dzwigni. Pytanie po co jest ten przycisk z lewej strony. Nie jest to przycisk do jazdy sportowej ani po sniegu. Auto to JEEP LIBERTY 3.7l 2005r ??????????????????????????????
baca10 mar 2009 #
odpowiedz dla Daniela (kometarz 60)
gdybys dokladnie przeczytal artykul to bys wiedzial…
W przypadku większości aut japońskich i europejskich, dźwignia zmiany biegów montowana jest zwykle między siedzeniem kierowcy i pasażera. Wówczas zmiany trybu pracy dokonuje się po naciśnięciu kciukiem przycisku (o ktory pytasz) zwalniającego zabezpieczenie.
grzesiek23 mar 2009 #
witam mam do panstwa pytanie odnosnie automatycznej skrzyni biegów o co chodzi:chodzi o to że przy ruszaniu samochodem silnik osiąga duże obroty a bieg nie chce sie zmienic dopiero po spuszczeniu nogi z gazu przeskakuje bieg ,w trakcie jazdy z innymi biegami nie ma problemu,Bardzo prosze o odpowiedz czy jest to do zrobiebia i jaki może byc koszt naprawy takiej usterki?Pozdrawiam
Pako24 mar 2009 #
Mam pytanie.
Gdy np jade na trybie D i przełączę na tryb 3 a mam zbyd duża prędkość to co sie stanie ze skrzynia? Slyszalem ze sie zepsuje gdy tak zrobie. Zepsuje sie gdy zrobie to 1szy raz czy dopiero po kilku razach?
Jari11 kwi 2009 #
Witam ! Poproszę o fachową opinię w sprawie zasadności wrzucania trybu „N” podczas krótkiego postoju, np. na czerwonym. Lepiej wrzucić na „N” czy trzymać na „D” razem z wciśniętym hamulcem nożnym ? Spotkałem się z opinią, że częste zmiany trybu w automacie (np. w korkach w ruchu miejskim) powodują jej szybsze zużycie na skutek różnicy ciśnień, więc lepiej zapiąć na stałe „D” i operować hamulcem nożnym.
Chinczyk19 kwi 2009 #
@Jari:
Polecam czytanie ze zrozumieniem. Pierwsza strona komentarzy pod artykułem:
„# Michał
25 czerwca 2008 #
5
Jeszcze jedna ważna sprawa, automatem NIE jeździmy na luzie. To jeden z lepszych sposobów nie na zwiększenie ekonomiki jazdy ale na znaczne skrócenie żywota skrzyni. Bierze się to stąd, że po przełączeniu w pozycję N ciśnienie w skrzyni spada do poziomu spoczynkowego i elementy wykonawcze nie są smarowane w wystarczający sposób. W skrócie, N używamy tylko do przejścia między R a D i odwrotnie:)”
Pzdr
Andre29 kwi 2009 #
Chińczyk, gdy silnik pracuje to pompa wytwarza ciśnienie płynu chydraulicznego więc nie ma przeciwskazań do jazdy z górki na pozycji N jak równierz gdy stoimy na skrzyżowaniu. Nie praktykuje się tego gdyż skrzynia automatyczna jest po to aby lewarka używac jak najmniej. Pełzanie automatu na wolnych obrotach jest tak niewielkie, że można auto utrzymywac w miejscu trzymając nogę na hamulcu. Co do holowania pojazdu z automatem to wiele instrukcji obsługi podaje aby jeśli to możliwe robic to z włączonym silnikiem (jesli jest sprawny) aby skrzynia była smarowana. Przy wyłączonym silniku ogranicza się odległość na jaką pojazd jest holowany do około 50 km.
Pozycje inne niż „D” służą do oszcządzania skrzyni automatycznej w cięższych warunkach.
W pozycji „D” pracują wszystkie biegi. Na trasie dodatkowo zużycie paliwa może być porównywalne do skrzyni manualnej w samochodzach z automatycznym układem „Lock up” W wielu samochodach ten układ podłączony jest do najwyższego biegu i sprzęga na stałe koła z silnikiem jak w manualnej skrzyni.. Dla przykładu w Nissanie Almera jest przypisany tylko do najwyższego biegu (4) czyli działa w pozycji „D” powyżej prędkości 80 km/h. Pontiak Bonevillle ma to samo dla najwyższego biegu (tutaj 3). Renault laguna czy Espace „lock up” działa przy biegu 3 i 4. Należy sprawdzić przy jakich biegach w naszych autach jest „lock up” i na trasie tak jeżdzić aby pracowały tylko te biegi.
Pozycja „3″ jest zalecana do jazdy na mieście gdyż silnik wtedy nie przełącza za często biegów (3 jest bardzo długa) i uzyskujemy wtedy lepsze przyspieszenie. Pozycja ta służy także do jazdy gdy holujemy przyczepę poza terenem zabudowanym.
Pozycja „2″ służy do holowania przyczepy w terenie zabudowanym. Albo do jazdy po terenie górzystym czy wertepach z niewielką prędkością.
Pozycja „1″ albo „L” (czyli z angielskiego Lift) służy do wolnej jazdy w trudnym terenie. Albo wyciągania z rowu innego pojazdu. Przy tym biegu na koła kierowana jest zawsze najwyższa moc.
Biegi pomiędzy „D” a „L” można zmieniać podczas jazdy. Komputer skrzyni biegów bez problemu przypilnuje aby nie wrzucił sie nieodpowiedni bieg przy niewłaściwych obrotach silnika.
Przy redukcji na wolniejsze biegi komputer poczeka aż pojazd zwolni aby wrzucić mniejszy bieg.
Dodatkowo mogą występowac przełączniki pomiędzy jazdą „overdrive” a pełną. Często jest to prtzesunięcie zakresu obrotów przy jakich zmieniają się biegi z jednoczesnym odcięciem najwyższego biegu. W aucie mazda 626 lub ford probe. jest dodatkowy przycisk „M” zamieniający skrzynie biegów na manualną. Wtedy w pozycji „D” jest tylko 4 w „3″ tylko 3 itd.
Przyciski jazdy w terenie śliskim zmieniają prędkości silnika przy jakich przelączane sa biegi. Zmniejsza się moment obrotowy idacy nan koła co ulatwie ruszanie bez poslizgu.
mirek05 maj 2009 #
witam
mam zapytanie posiadam vw t4 z 99-00 roku w automacie
jaki jest zywot takiej skrzyni?
czesto uzywam przyczepy
Marcin30 maj 2009 #
Witam. Zblokowało mi skrzynię biegow (AUTOMAT). Auto odpala, ale zostało na N. Nie mogę przełączyć na inny bieg. Pomóżcie!!!
Arek31 maj 2009 #
Hej ja mam taki dziwny problem: mam Forda Cougar w automacie i czasem gdy juz parkuje i wrzucam mu „P” wlacza mi sie tryb sportowy, mozna powiedziec, ze to bez znaczenia, bo auto i tak stoi, ale tu problem sie nie konczy, gdy tylko zamkne auto i uzbroje alarm to po kilku minutach ten sie zalacza sie i chalasuje niemilosiernie. Co moze byc powodem takiego zachowania? kumpel stwierdzil, ze to jakis czujnik polaczony z trybem „P” i alarmem, probuje juz od kilku godzin cos znalezc na ten temat ale nic.
Tom10 cze 2009 #
Mam pytanie czy klasycznym automatem mozemy ruszyc dynamicznie z miejsca tzn :
1) trzymajac hamulec dodac gazu i zwolnic hamulec
lub
2) z pozycji N dodac gazu i przelaczyc dzwignie na D
?
czy poprostu w automatach nie mozna ruszyc dynamicznie z podniesionych obrotow ?
robroy15 cze 2009 #
„”Mam pytanie czy klasycznym automatem mozemy ruszyc dynamicznie z miejsca tzn :
1) trzymajac hamulec dodac gazu i zwolnic hamulec
lub
2) z pozycji N dodac gazu i przelaczyc dzwignie na D
?
czy poprostu w automatach nie mozna ruszyc dynamicznie z podniesionych obrotow ?”"
Kolego,zrób tak jak piszesz kilka razy a w międzyczasie zbieraj na nową skrzynię.Można ruszyć dynamicznie ale jedynie jak puścisz hamulec przy załączonym biegu D i dopiero wtedy dajesz gaz.Wszelkie kombinacje z hamulcem lub załączaniem biegu na wysokich obrotach silnika skończą sie zniszczeniem skrzyni
Mirek17 cze 2009 #
Czytam i czytam o tych skrzyniach i nadziwic sie nie moge….Drodzy Panowie…zawsze mzoan przel;aczyc tryb pracy z D na 1,2 czy 3….wazne, byleby nie wlaczac na N ,P i R…reszta, czyli wszystko, co „do przodu” mozna przelaczac w czasie jazdy.Holowanie przyczepy, na zwyklym D…cyba, ze bardzo, bardzo ciezka, to w trybie 3 biegowym czyli na 3.Roznica miedzy D a 3 czy 2 czy 1 jest taka, ze D ma 4-ry przelozenia, 3-ka trzy itd.Wlasciwie, w jezdzie miejskiej mozna spokojnie jezdzic na 3-ce.Mieszkam w Kanaadzie i na codzien ma do czynienia z „automatami”.W jednym, Eagle Vision TSi -automat, drugi Chevy Venture-automat.W Polsce tez automaty przez kilka lat..wiec, wiem, co mowie.Teraz, cos dziwnego napisze…Kiedys, majac Mercedesa 126 SEC mialem wypadek, dachowalem.Auto, po „przewroceniu” na kola nie chcialo odpalic…zalane olejem swiece itd…I co zrobilem? Kolege, ktory mial zwykle Audi 100…podlaczyl line holownicza i…..przy predkosci okolo 60 km/h wlaczylem D i „Mesio” odpalil.Fakt, ze dymu niebieskiego bylo mnostwo i …brak oleju na miarce.Ale, stacja niedaleko, wiec…klopot z glowy.I jak tutaj wierzyc „madrym” ze auto z „automatem” nie odpali „na pych”cz zaciag ? Niedawno tutaj juz….kolega majac Mesia 124-300…umyl silnik i autko nie chcialo odpalic…Wiec..lina i…po kilkuset metrach…odpalilo.Dlugo , bo w kopulce bylo troszke pary, wody…ale „przekrecilo” go i odpalil…Chodzil troszke „jak pijany”, nierowno, ale po kilku minitach, nagrzal sie i zaczal juz poprawnie pracowac.Takze…nie wierzcie domoroslym mechanikom i ..stacjom mechanicznym..:)) Pozdrawiam z Toronto :)
Mirek