Często słyszy się, że dane auto prowadzi się dobrze, a inne źle, bądź też ma dobre lub słabe właściwości jezdne. Właściwości jezdne auta to innymi słowy zachowanie samochodu na drodze, w szczególności w zakrętach. Istnieje wiele elementów wpływających na prowadzenie się auta, jednak podstawowym czynnikiem jest to czy zawieszenie jest w stanie utrzymać koła pojazdu w styczności z nawierzchnią we wszystkich warunkach drogowych.

Krótko mówiąc, gdy koła nie dotykają asfaltu nie ma znaczenia w jaki sposób kierowca przyspiesza, skręca bądź hamuje. Inne czynniki wpływające na właściwości jezdne to wybór opon, ciśnienie w oponach, aerodynamika samochodu, przeniesienie momentu obrotowego na asfalt oraz ustawienie zawieszenia.

Najlepsze właściwości jezdne auta uzyskujemy w przypadku neutralności prowadzenia (w przeciwieństwie do podsterowności i nadsterowności). O neutralności mówimy gdy auto szybko reaguje na ruchy kierownicą i tylne koła podążają niemal identyczną linią jak koła przednie. Oczywiście takie prowadzenie się auta nie jest osiągalne przy wszystkich prędkościach i warunkach drogowych.

Najczęstszymi negatywnymi cechami prowadzenia się auta są:

podsterowność – przednie koła uślizgują się na zewnątrz zakrętu, do pewnej granicy kierowca może skompensować to zachowanie skręcając bardziej kierownicę w kierunku zakrętu lub zdejmując nogę z gazu.

nadsterowność – tylne koła uślizgują się na zewnątrz zakrętu, do pewnej granicy kierowca może skompensować to zachowanie skręcając bardziej kierownicę w kierunku przeciwnym do zakrętu (,,kontrując”) lub (w odpowiednich okolicznościach) zdejmując nogę z gazu.

przechyły – karoseria samochodu przechyla się na zewnętrzną zakrętu. Powoduje to odciążenie wewnętrznych kół pojazdu zmniejszające ich przyczepność, co z kolei powoduje uślizgiwanie się całego auta na zewnątrz zakrętu. Dodatkowo duże przechyły auta wpływają negatywnie na możliwość wykonywania gwałtownych manewrów – pojazd przechyla się zamiast zmieniać tor jazdy, a gdy już zacznie skręcać mamy do czynienia z efektem wahadła.

W cywilnych samochodach producenci skłaniają się raczej ku podsterowności ponieważ jest ona łatwiejsza do kontrolowania dla mało wprawnego kierowcy – jeżeli auto nie skręca dokręcam bardziej kierownicę. Często właściwości jezdne auta poświęcane są dla lepszego komfortu jazdy, mniejszego zużycia paliwa lub opon.

Poniższa tabela przedstawia czynniki wpływające na zachowanie się auta na drodze.

Czynnik większa nadsterowność większa podsterowność
dystrybucja masy środek ciężkości bliżej tyłu pojazdu środek ciężkości bliżej przodu pojazdu
przedni amortyzator miękkszy sztywniejszy
tylny amortyzator sztywniejszy miękkszy
przedni stabilizator miękkszy sztywniejszy
tylny stabilizator sztywniejszy miękkszy
przednie opony większa powierzchnia styku mniejsza powierzchnia styku
tylne opony mniejsza powierzchnia styku większa powierzchnia styku
szerokośc przedniej felgi większa mniejsza
szerokośc tylnej felgi mniejsza większa
ciśnienie opon przód większe mniejsze
ciśnienie opon tył mniejsze większe
kąt pochylenia kół przednich większy ujemny większy dodatni
kąt pochylenia kół tylnych większy dodatni większy ujemny
tylny spoiler mniejszy większy
wysokość przodu pojazdu niższy wyższy
wysokość tyłu pojazdu wyższy niższy
zbieżność kół przednich mniejsza większa
zbieżność kół tylnych większa mniejsza

Powyższa tabelka może być bardzo przydatna w ustawianiu zawieszenia w symulatorach jazdy typu Live For Speed czy Need For Speed. Jeżeli posiadasz angielską wersję gry, skorzystaj z angielsko-polskiego słownika motoryzacyjnego.