Najważniejszą rzeczą podczas wykonywania skoków samochodem jest znajomość tego co jest za wierzchołkiem pagórka. Czy jest tam ostry zakręt, czy może droga jest mokra? Jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli coś pójdzie źle, możesz co najwyżej zmówić różaniec!Tak więc zbliżasz się do wierzchołka hopy Oprzyj się mocno o fotel i pewnie złap kierownice. Sposobem na udane wykonanie skoku jest nieruszanie kierownicą podczas lotu. Jeżeli to zrobisz, po wylądowaniu koła będą skręcona w złym kierunku i jak tylko dotkną ziemi wylecisz z drogi.

skok_markko_martin.jpg

Nawet jeżeli wylądujesz delikatnie poza drogą nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą. Lepiej jest wykorzystać pobocze, niż skończyć na drzewie po wykonaniu kilku efektownych bączków.

Musisz uważać na zawieszenie. Zaraz przed odbiciem zawieszenie ugina się, a następnie prostuje co pozwala na nieco wyższe wybicie. Problem polega na tym, ze po wylądowaniu samochód zaczyna podskakiwać, nawet do tego stopnia, że nie będziesz w stanie utrzymać wszystkich kół na asfalcie. Bądź świadom tego i, raz jeszcze, nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą! Potrzebujesz jedynie niewielkich korekt. Bez wątpienia też złym pomysłem jest hamowanie kół w powietrzu, po wylądowaniu samochód prawdopodobnie stanie się bardzo nadsterowny.

Skoki są ekscytujące, ale jeżeli coś pójdzie źle nie masz wielkich szans na wyjście z problemów. Ponadto musisz mieć na uwadze innych użytkowników dróg, np. TIRy wyprzedzające pod górkę na podwójnej ciągłej, ewentualnie rowerzystów na poboczu i piesze pielgrzymki.