Pewien klient ubezpieczalni kierował się na południe jadąc prawym pasem. Miał zamiar skręcić w lewo na następnym skrzyżowaniu. Po lewej stronie jego samochodu znajdował się inny pojazd tak więc nasz kierowca zaczekał chwilę w celu przepuszczenia tego auta.

Gdy lewy pas wydawał się wolny, kierowca odwrócił się na moment i po upewnieniu się, że droga jest wolna zaczął wykonywać manewr zmiany pasa ruchu… W tym momencie doszło do zderzenia z autem, które, wydawałoby się, wyrosło spod ziemi. Czy można było temu zapobiec?

Reakcja większości z Was po przeczytaniu powyższego akapitu jest pewnie taka, że kierowca ubezpieczonego samochodu nie widział innego pojazdu, ponieważ znajdował się on w jego martwym polu. W związku z tym wypadek ten był nie do uniknięcia – sprawa prosta i zamknięta. Ale czy na pewno? Osobiście uważam, że olbrzymia większość wypadków samochodowych jest do uniknięcia. W jaki sposób? W naszym przykładzie z tego powodu, iż ów martwy punkt da się bez problemu wyeliminować.

W rzeczywistości, martwe punkty należą do przeszłości. W każdym samochodzie wyprodukowanym w ciągu ostatnich dwudziestu lat i wyposażonym w oba lusterka boczne da się je w ten sposób ustawić, że martwy punkt nie istnieje. Jak?

  1. Pierwszym krokiem jest takie ustawienie lusterka wstecznego, aby pokazywało nam ono drogę dokładnie za pojazdem. Nie przekrzywiaj go w lewą czy prawą stronę, aby lepiej widzieć co się dzieje z boku pojazdu. Od tego masz lusterka boczne.
  2.  
    lusterko boczne

  3. Przesuń głowę w lewą stronę tak, że niemalże dotykasz nią bocznej szyby. Następnie ustaw lewe lusterko boczne tak abyś widział w nim zaledwie kawałek boku swojego samochodu.
  4.  

  5. Przesuń głowę w prawą stronę w kierunku środka pojazdu i ustaw prawe lusterko boczne tak abyś widział w nim zaledwie kawałek boku swojego samochodu. Nie powinieneś móc dostrzec boku swojego auta gdy siedzisz wyprostowany na przeciwko kierownicy. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby ktoś zderzył się sam ze sobą więc po co Ci to widzieć?
  6.  

  7. Sprawdź martwe punkty w następujący sposób: Jadąc dwupasmową drogą zwróć uwagę na jakiś pojazd zbliżający się do ciebie od tyłu jadąc tym samym pasem ruchu. Nie przemieszczając głowy spójrz we wsteczne lusterku i obserwuj jak auto za tobą zbliża się do ciebie w celu wykonania manewru wyprzedzania. Zanim auto to zniknie ze wstecznego lusterka skieruj wzrok na lewe lusterko boczne. Widzisz je? Zatem teraz obserwuj jak auto to cię wyprzedza. Następnie, zaraz zanim nasz obserwowany obiekt zniknie z lewego lusterka, powinieneś go dostrzec kątem oka przez lewą szybę bez konieczności odwracania się. Następnie wykonaj analogiczną procedurę dla prawego lusterka. Upatrz sobie jakiś obiekt na prawym pasie i wykonaj manewr wyprzedzania. Obserwuj jak auto pojawia się w polu widzenia pobocznego, następnie w prawym lusterku bocznym i w końcu we wstecznym. Jeżeli dostrzeżesz martwy punkt chociaż przez ułamek sekundy dokonaj ostatecznej korekty ustawienia lusterek.

 

Czytaj dalej: 1 2 »»