Rondo? Co to takiego?

Dzisiejsze ronda zostały opracowane w Wielkiej Brytanii w latach 1960 i spotykamy je dzisiaj w większości krajów świata. Rondo jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym, którego budowa pozytywnie wpływa na przepływ oraz bezpieczeństwo ruchu.

Na rondach ruch odbywa się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara wokół podniesionej wyspy znajdującej się na środku skrzyżowania. Pierwszeństwo mają zwykle (ale nie zawsze, zobacz komentarze) auta znajdujące się na rondzie.
 

Wyjaśnienie: Jeżeli przed rondem umieszczony jest jedynie znak C12 (ruch okrężny) pierwszeństwo mają wówczas kierowcy wjeżdżający na skrzyżowanie – auta znajdujące się na rondzie kierują się zasadą prawej ręki.

Przeważnie jednak, znak C12 występują razem ze znakiem A7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu). Wówczas kierowcy włączający się do ruchu muszą muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na rondzie.

znak c12 ruch okrężny      znak a7 ustąp_pierwszeństwa
po lewej: ruch okrężny   po prawej: ustąp pierwszeństwa

 

Auta wjeżdżające na rondo muszą zwykle zwolnić do ok 30 km/h, aby pokonać jego krzywiznę. Po wjechaniu na rondo, niewielką prędkość wymusza duża krzywizna po jakiej poruszają się samochody oraz geometria wyjazdów z ronda. Mała prędkość pomaga włączyć się nowym pojazdom do ruchu oraz zjechać z ronda tym, które już się na nim znajdują.

Kierowca zbliżający się do ronda musi zmniejszyć prędkość i wypatrywać pojazdów znajdujących się na rondzie, ewentualnie zatrzymać się aby przepuścić pieszych i rowerzystów. Po wjechaniu na rondo kierowca objeżdża wyspę i zjeżdża z ronda odpowiednim wyjazdu kierując się poziomymi i pionowymi znakami.

dzisiejsze rondo   przestarzały typ ronda
Po lewej: nowoczesne rondo. Po prawej: Rondo starego typu.

Czytaj dalej: 1 2 »»