ograniczenie prędkości do 60 km/hznaki ograniczenia prędkości – pierwszą sprawą jaką powinniśmy sobie uświadomić siadając za kierownicą jest to iż nie istnieje dolna granica szybkości bezpiecznej. Oznacza to, że znak ograniczenia prędkości do 70 km/h nie oznacza automatycznie, że w dany zakręt możemy wejść z tą prędkością. Analogicznie, ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym jest jedynie uproszczeniem i nie gwarantuje nam bezpiecznego poruszania się w mieście. Jeżeli ktokolwiek próbuje wmówić Ci, że prędkość 50 km/h w terenie zabudowanym jest prędkością bezpieczną – a 60 km/h już nie – jest po prostu ignorantem. Bardzo często pięćdziesiąt kilometrów na godzinę to też o wiele za dużo.

   
  paris hilton mercedes slrinni kierowcy – ogólny konsensus społeczny głosi, że ludzie są równi, ale różni. Nikt nie dziwi się, że Jacek potrafi jeździć na rowerze szybciej niż Paweł. Wielu dziwi się jednak, że ktoś ma czelność (a może nawet umiejętności) jechać autem szybciej niż oni. Pamiętajmy, że każdy ma swoją własną prędkość bezpieczną. Fakt, że ktoś jedzie szybciej ode mnie może oznaczać dwie skrajnie różne rzeczy: albo kierowca danego pojazdu jest piratem drogowym i niebawem rozbije samochód na przydrożnym drzewie, albo kierowca ten posiada umiejętności większe od moich. W żadnym przypadku nie upoważnia mnie to do wciśnięcia mocniej pedału gazu na zasadzie „Jak on to i ja!”.

  Zwracam tutaj szczególną uwagę na tzw. jazdę na dwa samochody tak popularną wśród młodzieży. Uważam, że jest ona skrajnie niebezpieczna i może prowadzić do tragedii, ponieważ każdy kierowca chce udowodnić temu drugiemu, że nie jest gorszy. Sęk w tym, że możliwości kierowców i samochodów są przeważnie różne i jedyna możliwość bezpiecznej jazdy na dwa samochody zakłada dostosowanie się szybszego pojazdu i kierowcy do pojazdu i kierowcy wolniejszego. A z tym bywają często problemy.

   

  Pamiętam stłuczkę w jakiej uczestniczyłem podczas pewnej „jazdy na trzy samochody” kilkanaście lat temu. Pech chciał, że byłem pasażerem najsłabszego samochodu z całej trójki, 90 konnej Toyoty Corolli z czterema pasażerami na pokładzie (pozostałe auta to Renault Megane Coupe i Toyota Camry). Kierowca owej Corolli chciał za wszelką cenę dogonić pozostałe dwa auta. Jego gonitwa skończyła sie zderzeniem z jednym ze ściganych pojazdów, ponieważ ów „rajdowiec” zaaferowany wciskaniem pedału gazu zagapił się i nie wyhamował przed stojącym w miejscu samochodem…

   

  dziadek w auciejazda zbyt wolna – szybkość bezpieczna to również jazda dopasowana do innych użytkowników dróg. Jak głosi motoryzacyjne przysłowie, to nie prędkość zabija, ale różnica prędkości. Dlatego w sytuacji gdy wszystkie inne samochody poruszają się z prędkością 90 km/h, my również, dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy poruszać się ze zbliżoną prędkością. Niestety nawet gdyby oznaczało to łamanie przepisów. Oczywiście zasada ta działa również w drugą stronę

  Czytaj dalej: 1 2 3 »»