Zwróćcie uwagę, że w niektórych samochodach szybkie pokonywanie zakrętów wiąże się z oderwaniem wewnętrznego przedniego koła od nawierzchni. Wjeżdżając na nierówność kołem znajdującym się od zewnętrznej zakrętu nie dajemy zawieszeniu praktycznie żadnych szans na wytłumienie nierówności. Może się to skończyć wyrzuceniem auta z toru jazdy.

   

  Transfer masy podczas skręcania w prawo.
  Strzałka i niebieski kolor oznaczają większy nacisk
  transfer masy podczas pokonywania zakrętu w prawo
  Rysunek umieszczony dzięki uprzejmości anglojęzycznego serwisu Szybka Jazda »
  (www.drivingfast.net)

   

 • W przypadku krawężników, niektórych progów zwalniających i poprzecznych garbów nie mamy możliwości wybrania, którym kołem chcielibyśmy na nie wjechać, ponieważ przeszkody te zajmują całą szerokość drogi. W takiej sytuacji, powinniśmy starać się ustawić auto pod kątem do nierówności, a następnie pokonać ja na wyprostowanych kołach. Dzięki temu koła będą uderzały w przeszkodę jedno po drugim. Przykładowo, lewe przednie, prawe przednie, lewe tylne, prawe tylne.
 •  

  Powyższą wskazówkę możemy stosować pokonując krawężniki. Nie zjeżdżajmy, ani nie wjeżdżajmy na krawężniki czołowo. Zawsze starajmy sie to robić pod kątem. Oszczędzimy sobie w ten sposób przyszłych wydatków na zawieszenie.

 
Na zakończenie, życzę nam wszystkim jak najrówniejszych dróg oraz jak najmniej pogiętych felg.

Czytaj dalej: 1 2 »»