Biuro sportu PZM zorganizowało cykl szkoleń dla zawodników i członków Klubów i Automobilklubów Polskiego Związku Motorowego.

Szkolenia są czysto teoretyczne (tzn. nie wymagają posiadanie samochodu rajdowego, ani kasku:) i dotyczą zagadnień związanych z uczestnictwem w rajdach. Szkolenia trwają cały dzień i prowadzone są przez uznanego pilota rajdowego Jarosława Barana, który jeździł m.in. z Januszem Kuligiem, Leszkiem Kuzajem i Michałem Sołowowem). Można więc być pewnym o wartość merytoryczną szkolenia.

Program szkolenia zakłada zapoznanie kursantów z takimi elementami:

 • regulaminy sportowe i relacje z osobami oficjalnymi
  dokumenty rajdowe: zgłoszenia, karta drogowa, książka drogowa
  wybrane elementy rajdu w ujęciu praktycznym
  zapoznanie z trasą
  opis rajdowy: podstawy teoretyczne, elementy opisu, przykład opisu bazowego
  sytuacje trudne
  procedura bezpieczeństwa – wypadkowa

Zapisy oraz informacje o szkoleniach znajdziecie na stronie www.rajdowaszkola.com.

 
A jeżeli ktoś chciałby bliżej poznać sylwetkę Jarosława Barana zachęcam do przeczytania wywiadu. Oto fragment:

Czy pojawia się jeszcze czasem u Ciebie strach?
Zdarzają się sytuacje, w których musisz sięgnąć wyżej, pojechać maksymalnie szybko. To maksymalnie oznacza szybciej niż do tej pory. I nie możesz popełnić błędu. W takich sytuacjach czasem pojawia się strach. Ale potem okazuje się, że ten kolejny stopień został pokonany i jest jeszcze coś dalej. Kolejna bariera do pokonania. Strach musi być – to jest taki element samozachowaczy. Jeśli umiesz go pokonać to może być twoim sojusznikiem. Strach pozwala uniknąć błędu, wyzwala koncentrację i skupienie. Zawodnicy, którzy się nie boją to samobójcy. Są niebezpieczni dla siebie i swojego partnera. Albo są nieszczerzy. Każdy się boi.