Poprzeczny graining występuje zwykle na przednich oponach i jest skutkiem uślizgów przedniej osi podczas pokonywanie zakrętów. Niekiedy granulkowanie widoczne jest na osi tylnej wskutek uślizgów tylnych kół podczas przyspieszania. W takim wypadku granulkowanie występuje wzdłużnie na całej szerokości opony. Graining może być też spowodowany ustawieniem zawieszenia, przykładowo kątem nachylenia kół. Wówczas granulkowanie widoczne jest jedynie na krawędzi opony.


Blistering – pęcherzykowanie

zużycie opon w formule 1 - blistering

Jak sama nazwa wskazuje, pęcherzykowanie powoduje wytworzenie się w oponie pęcherzyków, które zostają zerwane z powierzchni opony gdy są wystarczająco duże odsłaniając tym samym dziury w oponie.

Przyczyną tego jest występowanie wyższej temperatury pod powierzchnią opony, aniżeli na jej powierzchni, przez co tworzy się ciśnienie powodujące powstawanie bąbli.


Pełne bloki

Występowanie powyższych trzech procesów nie zależy w dużym stopniu od techniki jazdy. Ze względu na Roberta Kubicę, chciałbym jednak zwrócić waszą uwagę na efekt ścierania się opon podczas hamowania.

Na początku swojej kariery w F1, kilka razy zdarzyło się Robertowi Kubicy wykonać stosunkowo długie hamowanie na tzw. „pełnych blokach” czyli na zablokowanych kołach. Powoduje ono ścieranie się opony w miejscu aktualnie przylegającym do asfaltu, przez co opona traci swój kulisty kształt. Późniejszymi skutkami „kwadratowania się” opony są występujące przy dużych prędkościach wibracje.

Niech będzie to przestrogą dla nas wszystkich – hamowanie na zablokowanych kołach to zły pomysł. Przynajmniej na asfalcie…
 

Źródła:

  1. Formula 1 Official Website »
  2. The Racing & High-Performance Tire »

Czytaj dalej: 1 2 »»