• P (PARK) – czyli tryb parkowania. W tym trybie pracy skrzynia biegów spięta jest z kołami i zablokowana specjalnym bolcem, dzięki czemu napędzane koła samochodu są unieruchomione. Jest to tryb wykorzystywany podczas postoju pojazdu, chociaż producenci aut zalecają dodatkowo używanie hamulca ręcznego – dzięki temu połączeniu w autach FWD przednie koła zablokowane są przy pomocy skrzyni biegów, a tylne koła przy pomocy hamulca ręcznego. Przyjęło się również, że pozycja PARK jest jedną z dwóch pozycją, w której można uruchomić samochód z automatyczną skrzynia biegów. Ponadto, auta sprzedawane w USA są zwykle wyposażone w blokadę uniemożliwiającą przejście z pozycji PARK na inną bez trzymania naciśniętego hamulca nożnego.
  •  

  • R (REVERSE) – czyli tryb cofania. Pozwala na cofanie pojazdu. Tak samo jak w manualnych skrzyniach biegów, nie zaleca się wybierania wstecznego biegu podczas gdy samochód porusza się jeszcze do przodu. Idealnie wykonana zmiana trybu pracy na R wymaga kompletnego zatrzymania się i naciśnięcia hamulca nożnego.
  •  

  • N (NEUTRAL) – czyli bieg jałowy. Jest to odpowiednik luzu w ręcznej skrzyni biegów. Po jego wybraniu, napędzane koła pojazdu odłączane są od silnika pozwalając na holowanie (zobacz komentarz!), jazdę na luzie, etc. Jest to jeden z dwóch trybów, w których możliwe jest uruchomienie samochodu wyposażonego w automat.
  •  

  • D (DRIVE) – czyli jazda do przodu. W tym trybie po dodaniu gazu samochód przemieszcza się do przodu i wraz ze wzrostem prędkości biegi zmieniają się na wyższe. Jest to najczęściej używany tryb pracy. Ciekawostką jest to, że gdy wybierzemy tryb D na postoju auto samo zacznie powoli poruszać się do przodu. Analogicznie do wrzucenia 1 w aucie z ręczną skrzynią biegów i puszczenia sprzęgła. Ponadto, zatrzymując się przed skrzyżowaniem nie musimy zmieniać „biegu” na inny niż D. Wystarczy, że będziemy przez cały czas trzymać nogę na hamulcu – auto będzie posłusznie stało.
  •  

  • 1, 2, 3, L – czyli blokada n biegu. Tryb ten pozwala na jazdę w trudnym terenie takim jak błoto, śnieg, jazda pod stromą górkę, jazda z górki, etc. Jest to blokada konkretnego biegu – skrzynia biegów nie przełącza automatycznie biegów na wyższe lub niższe (zobacz komentarz) nawet gdy obroty wskazują na to, że powinna.

 

Powyższe informacje odnoszą się jedynie do najprostszych automatycznych skrzyń biegów. W obecnej erze komputerów automaty wyposażane są w dodatkowe tryby do jazdy zimowej, sportowej, jazdy ekonomicznej… Ponadto nowoczesne automatyczne skrzynie są w stanie uczyć się stylu jazdy kierowcy. Jeżeli zwykle jeździsz dynamicznie, komputer będzie chętniej dobierał niższe biegi. Jeżeli lubisz wolne obroty, skrzynia biegów również dostosuje się do takiego sposobu jazdy.

Reasumując, zachęcam do przestudiowania instrukcji obsługi samochodu, w celu dokładnego zapoznania się z możliwościami swojej automatycznej skrzyni biegów.

Czytaj dalej: 1 2 »»