skręt szosowy – nazywany niekiedy „drogowym”. Technika ta polega na takim ustawieniu kierownicy jeszcze przed zakrętem, aby umożliwić pokonywanie długich łuków drogi trzymając skręconą kierownicę w pozycji za piętnaście trzecia.

Dzięki takiemu ustawieniu rąk na kierownicy „w środku zakrętu”, w każdej chwili istnieje możliwość pogłębienia skrętu lub wykonania szybkiej kontry, ominięcia przeszkody, etc.

Szosowe kręcenie kierownicą sprowadza się zatem do:

    • przeniesienia prawej reki na górną część koła kierownicy (2);
    • pociągnięcia kierownicy prawą ręką w prawą stronę pozwalając jednocześnie lewej ręce na ślizganie się po kole kierownicy (3);
    • zatrzymaniu rąk, gdy znajdą się ona w pozycji za piętnaście trzecia (4);

 

Teraz możemy wykonywać korekty toru jazdy na zasadzie skrętu gokartowego – jeżeli zajdzie taka potrzeba, po prostu kręcimy kierownicą bez odrywania rąk (4).
 

drogowy skręt kierownicy
drogowy skręt kierownicy »

czarna strzałka – ruch reki
biała strzałka – ruch kierownicy

Wykonanie przedstawionego powyżej skrętu drogowego w połączeniu z głębokim skrętem wyścigowym w drugiej fazie jest moim zdaniem całkiem sensownym sposobem na przejeżdżanie większości łagodnych 90-stopniowych zakrętów jakie spotykamy w jeździe miejskiej.

 

skręt rajdowy – jest to skręt pozwalający na szybkie i dokładne kręcenie kierownicą z przekładaniem rąk. W ten sposób dokonujemy głębokich kontr, pokonujemy nawroty, jeździmy slalomem między pachołkami lub po prostu manewrujemy na parkingu.

Poniższy rysunek przedstawia technikę rajdowego kręcenia kierownicą.

rajdowe kręcenie kierownicą
rajdowe kręcenie kierownicą »

biała strzałka – ruch kierownicy
czerwona strzałka – przekładanie rąk na krzyż


 

    • Rozpoczynamy kręcenie kierownicą na zasadzie skrętu wyścigowego (1-2);
    • Gdy prawa ręka znajdzie się u dołu koła kierownicy przekładamy ją na górną część kierownicy cały czas kontynuując kręcenie lewą ręką (3-4);
    • Gdy lewa ręka znajdzie się u dołu koła kierownicy przekładamy ją na górną część kierownicy cały czas kontynuując kręcenie prawą ręką (5);
    • W końcowej fazie znowu wracamy do wyścigowego kręcenia kierownicą (6);

 

Inny sposób rajdowego kręcenia kierownicą zakłada przełożenie jeszcze przed zakrętem prawej ręki na górną część koła kierownicy tak jak w prezentowanym wcześniej skręcie drogowym. W ten sposób ustawiamy ręce „w gotowości” jeszcze przed wjechaniem w zakręt. Reszta elementów pozostaje bez zmian.

 
Inne materiały

 
Źródła

    Rysunki pochodzą z książki Sportowa Jazda Samochodem dostępnej w dziale Pliki.

Czytaj dalej: 1 2 »»