Od kilkudziesięciu lat Europejczycy naśmiewają się z Amerykanów, że ci nie potrafią jeździć samochodami z „prawdziwą skrzynią biegów”. Niektórzy idą nawet dalej twierdząc, że Amerykanie używają automatów, bo są za głupi na obsłużenie manualnej skrzyni. To prawda, że nauczenie się obsługi manualnej skrzyni biegów jest trudne.

Prawdą jest jednak również to, że automatem też trzeba umieć jeździć i w tym właśnie artykule przedstawię poszczególne tryby pracy automatycznej skrzyni biegów.

automatyczna skrzynia biegow między siedzeniami
 
automatyczna skrzynia biegow przy kierownicy

Zanim przejdę do opisu chciałbym zwrócić Waszą uwagę na fakt, że dźwignie zmiany biegów w automatycznych skrzyniach montowane mogą być w dwóch miejscach. W wielu samochodach produkowanych w USA dźwignia zmiany biegów znajduje się przy kierownicy. W takim przypadku, aby wybrać dany tryb pracy należy pociągnąć dźwignię do siebie i ustawić ją w odpowiedniej pozycji. Następnie sprężyna powinna odciągnąć dźwignię od kierowcy i zablokować ją w odpowiednim położeniu.

W przypadku większości aut japońskich i europejskich, dźwignia zmiany biegów montowana jest zwykle między siedzeniem kierowcy i pasażera. Wówczas zmiany trybu pracy dokonuje się po naciśnięciu kciukiem przycisku zwalniającego zabezpieczenie.

Oprócz zabezpieczeń zapobiegających przypadkowej zmianie biegów, o których mowa powyżej, we wszystkich automatycznych skrzyniach biegów sprzedawanych na rynku amerykańskich od roku 1965, biegi muszą być umieszczone w kolejności P – R – N – D – L. Zapobiega to pomyleniu trybu jazdy do tyłu, z trybem jazdy do przodu (R vs D). Dodatkowo, praktycznie wszystkie nowoczesne samochody wyświetlają na desce rozdzielczej aktualnie wybrany tryb pracy.

automatyczna skrzynia biegów a deska rozdzielcza
Deska rozdzielcza Lexusa IS200SE

Lexus Owners Club UK »


Tryby pracy

W artykule tym będziemy mówić o wyborze trybu pracy automatycznej skrzyni biegów, a nie o wyborze biegu. Jak sama nazwa wskazuje, automatyczna skrzynia biegów zdejmuje z nas obowiązek wyboru biegu. Interesuje nas jedynie efekt działania tego typu skrzyni, tzn. czy chcemy jechać do przodu, do tyłu, po śniegu, etc. Mówiąc krótko – tryb pracy.

Oczywiście podobnie jak w każdej innej skrzyni biegów, tak samo w automatycznej znajdują się „biegi”. Najczęściej spotykane są automaty czterobiegowe, chociaż ogólna zasada mówi, że im szybszy, droższy, bardziej luksusowy i sportowy samochód, tym biegów jest więcej.

Niezależnie jednak od ilości przełożeń, tryby pracy większości automatycznych skrzyni biegów to:

Czytaj dalej: 1 2 »»