Kilka miesięcy temu rozpisywałem się o Inicjatywie Inteligentnego Samochodu i pomysłowi tzw. inteligentnego samochodu. Tym razem chciałbym dokończyć przedstawianie elektronicznych systemów wspomagających kierowcę i pokusić się o małe podsumowanie.

Ostatnio skończyliśmy analizę na sygnalizatorze zmiany biegów, który w świecie tuningu zwany jest po prostu pod nazwą shiftlight. Kolejne systemy na liście to:
 

  • asystent jazdy przez skrzyżowanie - jak wiadomo skrzyżowania są bardzo niebezpieczne. Wystarczy się zagapić, żeby doprowadzić do tragedii drogowej. System ów ma za zadanie ostrzec kierowcę przed niebezpieczeństwem zderzenia z innym pojazdem stosując w tym celu sygnał świetlny (różnokolorowe diody) oraz sygnał dźwiękowy. Ten drugi ma być włączany dopiero w momencie wykrycia przez system kolizji niemożliwej do uniknięcia.

    Drugą funkcją asystenta ma być umożliwienie kierowcy kontynuowanie jazdy na tzw. „zielonej fali” – auto wyświetli prędkość z jaką powinniśmy jechać, aby przejechać kolejne skrzyżowanie „na zielonym”.

  •  

  • system wykrywający pas ruchu – system ma za zadanie ostrzegać kierowcę w sytuacji gdy auto najedzie kołami na linie oddzielające pasy ruchu lub opuści swój pas ruchu. Warunkiem zadziałania systemu jest niewłączenie przez kierowcę kierunkowskazu. System dokonuje analizy drogi w oparciu o kamerę i algorytm identyfikujący elementy drogi.
  •  

  • ostrzeżenie przed miejscowym niebezpieczeństwem – jest to część systemu e-call mająca za zadanie ostrzegać kierowcę przed lokalnym niebezpieczeństwem na drodze. W systemie przewidziano trzy alerty: regulacyjne, informacyjne i ostrzegające przed niebezpieczeństwem (cokolwiek ma to znaczyć).
  •  

  • mercedes night vision

    noktowizja – wykorzystując w tym celu czujniki bliskiej i dalekiej podczerwieni system przedstawia kierowcy obraz tego co znajduje się przed samochodem. Jest to dość przydatne jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż widoczność w nocy przy obniżonych światłach wynosi jedynie 40 m.

  •  

  • system wykrywający przeszkodyniespodziewane przeszkody na drodze są tym czego kierowcy boją się najbardziej. Ten system ma za zadanie ostrzegać nas przed nieuchronnym zderzeniem z przeszkodą przygotowując jednocześnie systemy bezpieczeństwa biernego i czynnego do działania – zwiększając ciśnienie w układzie hamulcowym, aktywując poduszki powietrzne i napinacze pasów bezpieczeństwa.
  •  

  • system ochrony pieszych i innych użytkowników dróg szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo – nazwa równie mglista co zadanie postawione przed tym systemem:

    System będzie należycie monitorował sytuację przed maską samochodu i identyfikował pieszych oraz innych użytkowników dróg szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo jednocześnie odróżniając ich od innych elementów drogowych. Następnie przy użyciu hamulców system spowolni samochód, a jeżeli uderzenie w pieszego będzie nie do uniknięcia uruchomi elementy ochronne takie jak zewnętrzne poduszki powietrzne lub otwarcie maski samochodu (?) w celu zmniejszenia urazów u pieszych.

  •  

  • ostrzeżenie przed nadmierną prędkością – system ostrzeże kierowcę w momencie przekroczenia prędkości dozwolonej na danym odcinku drogi. Informacje o ograniczeniach prędkości mogą być pobierane z centralnej bazy danych lub z przekaźników elektronicznych wbudowanych w znaki ograniczenia prędkości.
  •  

  • system monitorujący ciśnienie w oponach – ostrzega kierowcę w przypadku wykrycia spadku ciśnienia w oponach. Spadek ciśnienia może być wykrywany za pomocą czujników umieszczanych wewnątrz opony lub w oparciu o analizę czynników zewnętrznych takich jak: opór, prędkość toczenia się kół, etc. Głównym powodem, dla którego warto kontrolować ciśnienie jest możliwość szybszego zużycia opon oraz zwiększone zużycie paliwa.
  •  

  • bezprzewodowy system ostrzegania o lokalnym niebezpieczeństwie – to samo co system wykrywający przeszkody, tylko inaczej opisany i inaczej nazwany.
  •  


Motoryzacyjna utopia

Przyglądając się powyższym propozycjom Komisji Europejskiej łatwo zauważyć, że komisarze wzorowali swoje wizje i pomysły na lotnictwie. No bo w końcu, skoro samolot może sam latać to dlaczego samochód nie mógłby sam jeździć?

inteligentny samochód przyszłości
Inteligentny Samochód »

Powód jest bardzo prosty: sytuacja na drodze jest zbyt skomplikowana, aby powierzyć życie ludzkie w ręce komputerów. W przestrzeni powietrznej istnieje tylko jedna przeszkoda – inny samolot. Montując we wszystkich samolotach nadajniki i czujniki śledzące lot jesteśmy w stanie przewidzieć wszelkie możliwe niebezpieczeństwa.

Na drodze niestety ma już takiej możliwości. Komisja Europejska nie jest w stanie wszczepić wszystkim pieszym czujników, nie jest również w stanie przewidzieć dziur w nawierzchni, ani zwierząt wbiegających pod koła pojazdu…

Ale Komisja Europejska nie jest głupia i zdaje sobie sprawę z tych problemów. W związku z tym większość systemów motoryzacyjnych prezentowanych powyżej jest nieinwazyjna – to kierowca jest ostatnią instancją decydującą o tym czy walnąć w przeszkodę, czy nie. Światełka i brzęczyki mogą mu pomóc w uniknięciu kolizji, ale spójrzmy prawdzie w oczy: jakie to będzie miało znaczenie jeżeli za kierownicą samochodu zasiądzie szybki i wściekły osiemnastolatek lub jego pijany ojciec? Brzęczyki i światełka będą wówczas robiły co najwyżej za „strobo na dyskotece”…

Źródła: