Pasy bezpieczeństwa oraz poduszki powietrzne również mogą powodować obrażenia. Do najczęstszych urazów powodowanych przez pasy bezpieczeństwa zaliczymy rozerwanie jelit. Airbagi mogą być przyczyną złamania kręgosłupa w odcinku szyjnym, obrażeń jamy brzusznej i klatki piersiowej, złamania podstawy czaszki oraz uszkodzenia słuchu w wyniku gwałtownej zmiany ciśnienia.
 

W bok, w tył, naokoło…

Uderzenia w bok pojazdu są najgroźniejszymi rodzajami wypadków – przed urazem chroni nas jedynie szerokości bocznych drzwi. W takich wypadkach najczęściej głowa uderza o boczną szybę lub słupek. Przed tego typu urazami chronią nas boczne kurtyny powietrzne. Ponadto, uderzenia w bok mogą skończyć się urazami bioder i miednicy oraz pęknięciami nerek.

Dachowania i wywrotki nie są najgroźniejszymi typami wypadków, ponieważ samochód nie zatrzymuje się raptownie w miejscu, a obracanie się pomaga w łagodnym (sic!) wytracaniu energii. Oczywiście jest to prawda tylko jeżeli mamy zapięte pasy bezpieczeństwa. ,,Rolka” bez zapiętych pasów przeważnie kończy się wyrzuceniem pasażerów przez okna. Niezależnie od tego czy mamy zapięte pasy czy nie, w dużym niebezpieczeństwie są nasze ręce i głowa, które w brutalny sposób wyrzucane są na zewnątrz pojazdu przez siłę odśrodkową. Raz jeszcze, tego typu urazom zapobiegają kurtyny powietrzne.

Najmniej urazowym typem wypadku jest uderzenie w tył pojazdu. Jeżeli siedzimy na przednich fotelach, jesteśmy przypięci pasami, a nasze auto wyposażone jest w dobrze ustawione zagłówki, jedynym problemem ,,po” będzie prawdopodobnie ból szyi (z angielskiego tzw. whiplash, więcej w słowniku). Jeśli nie mamy zapiętych pasów, najprawdopodobniej nasza głowa odbije się od zagłówka i uderzy z impetem w kierownicę – nie liczmy w takim przypadku na poduszkę powietrzną, raczej się nie otworzy.

Najechania na tył samochodu mogą jednak okazać się bardzo groźne dla pasażerów siedzących z tyłu – mogą wypaść przez tylną szybę pojazdu.
 

uderzenia w tył pojazdu
Powstawanie obrażeń podczas najechania od tyłu. A – fotel bez zagłówka, B – fotel z zagłówkiem

Czytaj dalej: 1 2 3 4 5 »»