Czołówki

Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale gdy poruszamy się autem z prędkością 70 km/h, zarówno samochód, jak i nasze ciało poruszają się z taką właśnie prędkością. Ogólnie znaną zasadą w fizyce jest niechęć ciał do jakiejkolwiek zmiany. Onacza to, że gdy samochód uderza czołowo w barierę i zatrzymuje się, nasze ciało z uporem pragnie poruszać się dalej.
 
Jeśli kierowca nie ma zapiętych pasów:

  • klatka piersiowa uderza o kierownicę
  • głowa uderza o szybę
  • a kolana o deskę rozdzielczą

 
Jeżeli kierowca jedzie w pasach, klatka piersiowa blokuje się o pasy, kolana w dalszym ciągu uderzają w kierownicę, natomiast głowa zgina się w odcinku szyjnym.

Typowym śladem uderzenia głowy o szybę są pionowe otarcia naskórka oraz rany cięte nosa i czoła. Obrażenia tego typu najczęściej usytuowane są w lewej części twarzy i lewej ręce u kierowcy i prawej części twarzy i prawej ręce u pasażera. W przypadku uderzenia o ramę szyby może dojść do złamania kręgów szyjnych i podstawy czaszki.
 
Pajęczyna na szybie

Praktycznie wszystkie przednie szyby montowane w dzisiejszych autach wykonane są z dwóch (lub więcej) warstw szkła pomiędzy którymi biegnie warstwa plastiku. Warstwy są następnie łączone ze sobą w procesie laminacji. Dzięki temu, szyby w czasie wypadku nie rozpryskują się na drobne kawałki – warstwa plastiku trzyma je razem.

 
Uderzając klatką piersiową o kierownicę lub deskę rozdzielczą (w przypadku pasażera) najczęstszymi obrażeniami są:

  • poprzeczne złamanie mostka
  • złamanie żeber i przebicie płuc
  • pęknięcie serca oraz zaburzenia rytmu serca
  • rozerwanie wątroby i śledziony
  • oraz przerwanie ciągłości aorty

Uderzenie kolanami o deskę rozdzielczą może spowodować złamanie kości udowej i pęknięcie rzepki oraz złamanie szyjki kości udowej i zwichnięcia w stawie biodrowym.
 

Obrażenia podczas zderzenia czołowego
Powstawanie urazów podczas zderzenia czołowego

 
Powstawanie urazów kręgosłupa
Powstawanie urazów kręgosłupa

 
Urazy pasażera w pasach i bez pasów bezpieczeństwa
Urazy pasażera w pasach i bez pasów bezpieczeństwa

Czytaj dalej: 1 2 3 4 5 »»