Najlepiej po dziurach nie jeździć w ogóle, a jeżeli już jesteśmy do tego zmuszeni powinniśmy to robić z jak najmniejsza prędkością. Zdarza się jednak, że jest to możliwe. Poruszając się po polskich drogach często spotykamy się z sytuacją, gdy w ostatniej chwili zauważamy dziurę, zaczynamy przed nią hamować i…

…okazuje się, że nie wyhamujemy. Co powinniśmy wtedy zrobić? Poniżej przedstawiam sposoby przejeżdżania przez dziury i garby w sposób bezpieczny dla nas i dla naszego auta.

  • Przede wszystkim powinniśmy zdjąć nogę z hamulca. Gdy hamujemy, większa część masy auta znajduje się na przedzie powodując ugięcie amortyzatorów. Jeżeli wjedziemy w dziurę na hamulcu, cała energia uderzenia w dziurę lub garb zostanie przeniesiona na koła, sztywne elementy zawieszenia i karoserię auta, a amortyzator nie spełni swojego zadania.
  •  

  • Powinniśmy również wcisnąć pedał sprzęgła. Dzięki temu energia uderzenia w nierówność nie przeniesie się na silnik oraz skrzynię biegów.
  •  
    dziura_kaluza.jpg

    Powinniśmy szczególnie uważać na dziury podczas awaryjnego hamowania. Najechanie na z wyglądu niepozorną studzienkę może wytrącić auto z równowagi. Doświadczyłem tego poruszając sie po dobrej, równej drodze autem klasy wyższej wyposażonym w abs i esp oraz stosunkowo twarde wielowahaczowe zawieszenie. Gdy postanowiłem przetestować działanie hamulców w pewnym momencie wjechałem w bardzo płytką studzienkę. Samochód w ułamku sekundy ściągnęło w bok, a systemy abs i esp zaczęły działać jak oszalałe. Wydawało mi się, że w tym aucie na prostej drodze nic mi nie grozi – rzeczywistość okazała się inna.

     

  • Ważne jest również aby nie wjeżdżać w dziurę na skręconych kołach – kierownicę trzymajmy prosto. Trzymanie skręconej kierownicy powoduje dodatkowe naprężenia w układzie kierowniczym. Ponadto, może się to skończyć niekontrolowanym poślizgiem.
  •  

  • Jeśli mamy taka możliwość powinniśmy wjeżdżać w dziurę lub na garb tylko jedną stroną pojazdu. W ten sposób bezpiecznie pokonamy poprzeczne garby takie jak np. progi zwalniające.
  •  

  • Jeżeli jedziemy w zakręcie i istnieje możliwość wybrania, które koło wjedzie na nierówność, powinniśmy zawsze próbować wjechać w dziurę odciążonym kołem znajdującym się od wewnętrznej zakrętu. Przykładowo, w prawym zakręcie będzie to prawe koło, w lewym – lewe. Jest to istotne ponieważ koła znajdujące się na zewnątrz zakrętu dźwigają większa masę niż, koła znajdujące się od wewnątrz.

Czytaj dalej: 1 2 »»