Ponieważ ilość głosujących w ankiecie pt. Egzamin na prawo jazdy zdałem za… n-tym razem przekroczyła 3000 osób postanowiłem zakończyć tę ankietę i pokusić się o małe podsumowanie. Poniższy obrazek przedstawia wyniki głosowania:

egzamin na prawo jazdy zdałem za n razem

Jak widać, rozkład głosów jest stosunkowo liniowy. Najwięcej głosujących zdało egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem, następnie znajdują się ci, którzy zdali egzamin za drugim razem, etc.

Co ciekawe, kierowców, którzy aż 5 lub więcej (!) razy podchodzili do egzaminu na prawo jazdy wynosi aż 9%. Jest to o tyle zdumiewające, że większość czytelników serwisu Technika Jazdy to osoby mimo wszystko zainteresowane jazdą samochodem, techniką motoryzacyjną i ambitniejszymi aspektami motoryzacji. Można się jedynie domyślać jak kształtowałyby się wyniki podobnej ankiety w ogólno-tematycznym serwisie internetowym takim jak Onet lub Nasza-Klasa.

A zatem, czy w dziedzinie nauki jazdy i egzaminów na prawo jazdy jest fatalnie, czy bardzo dobrze? Pytanie to pozostawiam otwartym i liczę, że podzielicie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach poniżej.
 

Ja sam zdałem egzamin na prawo jazdy w drugim podejściu. Było to osiem lat temu. Pierwsza próba skończyła się porażką na placu manewrowym – podczas próby wjazdu do garażu prostopadle przodem (swoją drogą manewr idiotyczny, bo nie mający z rzeczywistością wiele wspólnego) najechałem przednim lewym kołem na linię. Powtórzenie manewru zakończyło się najechaniem tylnym prawym kołem na podstawę słupka.

Za drugim razem poszło mi już zdecydowanie lepiej – na placyku popełniłem tylko jeden błąd (zgasł mi silnik), a w jeździe miejskiej żadnego. Stałem się szczęśliwym posiadaczem plastikowego kwadracika. Byłem z siebie dumny jak paw… przez jakiś miesiąc do momentu zgięcia przedniej felgi na jednym z zimowych zakrętów.